#TŐKEPORTÁL BLOG
Online iskola egészségügyi dolgozók gyerekeinek
A KórházSuli Alapítvány már 6 éve segít tartós betegségük, balesetük miatt hónapokig, akár évekig iskolából kimaradó diákoknak a tanulásban. Magyarországon évente közel 1500 gyerek kényszerül betegsége miatt magántanulói státuszba. Nagy kihívás az számukra, hogy lépést tudjanak tartani az iskolai tananyaggal és az őket visszaváró osztálytársaikkal, barátaikkal. Ehhez igyekszik a KórházSuli segítséget nyújtani. A KórházSuli sikerének oka és kiemelt értéke az, hogy a kortárs segítő csoportok (azaz a beteg gyerekekkel közel egyidős diákok) tudására és önkéntes munkájára épül, így nemcsak a beteg, hanem az egészséges gyermekek széles rétegeinek tudását, szociális érzékenységét is fejleszti. Tevékenységünket országszerte végezzük interneten keresztül vagy személyes órák megtartásával.
Az online tanításban szerzett tapasztalataink alapján indítottuk el újabb programunkat, melyben a koronavírus miatti iskolabezárás idején az egészségügyi dolgozók gyermekeinek segítenek önkéntes egyetemistáink.
Emellett, támogatóink együttműködésével 100+ db digitális eszközt (laptopok, tabletek, internetkártyák) küldtünk azoknak a rászoruló családoknak, akiknek ezek hiányában nem volt megoldható az online tanulás. Az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karával együttműködésben, a karon tanuló egyetemistáknak lehetősége van tanítási gyakorlatuk teljesítésére programunkban, ezzel teljesíthetik félévüket is.
Programunk főszereplői az egyetemisták és a segítséget kérő diákok. Jelentkezésük és a tanulópárok összekötése, munkájuk monitorozása folyamatos. Erőforrásaink addig tartanak, amíg mindkét részről van elegendő jelentkező. Jelenleg 260 egyetemista segít 170 diáknak a tanulásban.
A céljainkat három pontban tudnám legjobban összefoglalni:
- az egészségügyben dolgozók támogatása azzal, hogy könnyítünk terheiken, melyet az iskolabezárás miatti online tanítás jelenthet gyermekeik tanulása kapcsán,
- az egyetemisták igényének kielégítése az önkéntes, segítő munkára,
- a diákok eredményes oktatásán, teljesítményén keresztül az iskolákat is segítjük ebben a nehéz időszakban a feladott tananyag mélyebb megértésével, rögzülésével.
A családok részéről azt a visszajelzést kaptuk, hogy a segítségünkkel a szülők kiegyensúlyozottabbá és nyugodtabbá váltak, mert biztonságban érezhetik a gyermeküket.
Az önkéntes egyetemisták esetében a társadalmi felelősségvállalás pozitív szerepet játszik a személyiségfejlődésben: növeli az önismeretet, kommunikációs és kooperációs készséget, a problémamegoldást, kreativitást és önérvényesítést.
A programban résztvevő diákok kevésbé érzik magukat egyedül, megélhetik a kortárs szociális kapcsolatokat, fejlődik az önértékelésük és a szociális érzékenységük. Emellett a tanulásban is nagyobb inspirációt jelent ez a lehetőség, valamint a személyre szabott tanulás miatt a tanulás élményének megélése pozitívabb.
Támogatói oldalról pedig kiemelném, hogy a régi partnereinkkel szorosabbra fűződött a kapcsolat, elkezdtek egymással együttműködni, ill. új támogatók is érkeztek.
Az összefogást, a nálunk nehezebb helyzetben lévők támogatását. Emellett fontos, hogy iránymutatást tudjunk nyújtani azoknak, akik nem tudják, hogy ebben a helyzetben merre lépjenek.
Mindehhez szükséges a rugalmas hozzáállás is: folyamatosan tanulunk és újratervezünk, lebontva a korábbi sémákat, és újakat alakítva ki, amiket később a „normál” életbe is be tudunk építeni.
Az érdeklődők számos csatornán elérhetnek minket: telefonon: a +36 20 821 5252 számon, e-mailben az info@korhazsuli.com címen, valamint a honlapunkon és a Facebook-oldalunkon keresztül is.
Csatlakozz Te is, jegyzed be a felajánlásodat!