#TŐKEPORTÁL BLOG
Naprakész segítség az e-learning területén
Pedagógusoknak szóló oktatóvideókat, valamint a távoktatáshoz kapcsolódó telefonos és elektronikus módszertani tanácsadást ajánlottunk fel.
A felajánlásunk ebből a szempontból két részre bontható.
Egyrészt publikáltunk oktatóvideókat, amelyekből a pedagógusok tájékozódhatnak két távoktatási eszköz használatáról. Ezek természetesen bármiféle fizikai korlát nélkül elérhetőek bárkinek.
Másrészt a telefonos és e-mail-es segítségnyújtást biztosítunk, mely során az oktatók távoktatással kapcsolatos módszertani és technikai kérdéseit válaszoljuk meg. Itt elképzelhető lenne túlterheltség, de jelenleg még nem kellett korlátozásokat bevezetnünk. Büszkék vagyunk rá, hogy a SKOLL-ban dolgozik az ország egyik legsokszínűbb és legtapasztaltabb e-learninges szakembergárdája, igyekszünk mindenkinek segíteni.
A járvány miatt az oktatás minden szintjén kötelezővé tett távoktatás mindenki számára ismerten és elismerten felkészületlenül érte az országot. A digitális oktatás fontosságát döntéshozói szinteken szerencsére már rég felismerték. A közoktatásban számos erre irányuló állami program fut, a főiskolák és egyetemek saját felméréseink szerint nagyon nagy arányban rendelkeznek Moodle e-learning rendszerrel. A vállalkozások is igyekeztek nyitni a képzésmenedzsment digitalizálását támogató rendszerek (pl. a Moodle cégekre szabott változata, a Totara Learn) és elektronikus tananyagok (pl. munka- és tűzvédelem vagy készségfejlesztő e-learning tananyagok) felé. Azonban az, hogy gyakorlatilag egyik napról a másikra tényleg minden képzést távoktatásra kell átállítani, óriási feladat a rendszernek.
Ezt láttuk a saját kapcsolati körünkben is, és úgy éreztük, nekünk is segíteni kell. Ezért kerestünk két eszközt, mely a köz- és felsőoktatásban szinte mindenhol rendelkezésre áll, és megkerestük bennük azokat a lehetőségeket, amelyekkel egyszerűen és gyorsan lehet „e-learning-esíteni” az oktatást: azaz szinkron (valós idejű) vagy aszinkron (videóra vett) online órát tartani. Ezekhez készítettünk egy-egy oktatóvideót, amelyek lépésről-lépésre, kattintásonként magyarázatokkal ellátva mutatják be a használatukat. A cél az volt, hogy körülbelül 1 óra ráfordítás után azok is képesek legyenek alapszintű online oktatásra, akik előtte még soha nem próbálkoztak ilyesmivel.
Általánosságban is fontosnak tartjuk, hogy tanulóinkat és oktatóinkat ne hagyjuk magukra a digitális átállás során, most azonban ez főleg kiemelt jelentőséggel bír. Ezért a felajánlásunk része az is, hogy folyamatos (és magától értetődően díjmentes) telefonos és e-mailes segítséget nyújtunk mindenkinek, aki távoktatási, e-learning módszertani vagy technikai kérdéssel keres minket a járványidőszakban.
A visszajelzések eddig kifejezetten pozitívak. Például négy nagy egyetemmel is kapcsolatban vagyunk, mindegyiknél óriási feladat volt az összes kurzus távoktatásra állítása, azonban néhány hét megfeszített munka után most úgy látjuk, abszolút sikernek mondható a végeredmény. Az oktatók és hallgatók is szívesen használják az általunk is bemutatott és használt e-learning megoldásokat, a kezdeti ijedtség helyét átvette a továbbfejlesztési lehetőségeken való gondolkodás, kísérletezési kedv, amit szintén igyekszünk támogatni. Ugyanakkor tapasztalatunk szerint a felsőoktatás a válság előtt is jobban állt a digitális oktatási eszközök használatában, a többi területen, akár a közoktatást, akár a vállalatokat nézem, még bőven van mit fejlődni.
A legfontosabb nyilván az emberek és a családok biztonsága, egészsége.
Számunkra, mint e-learning megoldásokkal foglalkozó szervezet számára ezen kívül még két dolog igazán fontos.
Az első, hogy egy tanulót – a kisdiáktól a továbbképzésen résztvevő munkavállalókig – se érjen hátrány a járványhelyzet miatt. Hozzáférjenek az oktatási anyagaikhoz, el tudják sajátítani azokat az ismereteket, amelyekre szükségük van, tudjanak kommunikálni oktatóikkal és tanulótársaikkal, vagy éppen le tudják tenni vizsgáikat. Szerencsére az e-learning megoldások ma már tartanak ott, hogy ezek a lehetőségek mindenki számára stabilan nyitva állnak. Azt is látni kell viszont, hogy azok a szervezetek (iskolák, vállalatok), ahol korábban nem sajnálták a pénzt a digitális képzések hátterének megteremtésére, most lényegesen jobb pozícióban vannak.
A második igazán fontos dolog ezért az, hogy mindenhol megkapják azt a támogatást, amire szükségük van az elektronikus oktatás megkezdéséhez. A mostani, kényszerszülte helyzet egyben komoly lehetőség is a tartós kultúraváltás eléréséhez, éppen ezért mindenképpen el kell kerülni, hogy az emberek megfelelő támogatás és ráfordítás nélkül, a kapkodásból született rossz megoldásokkal azonosítsák az e-learninget. Ha ez sikerül, akkor a digitális oktatás végre valóban hétköznapi gyakorlattá válhat mindenhol.
A pedagógusok távoktatási, e-learning módszertani és technikai kérdéseit elsősorban a covid-tavoktatas@skoll.hu e-mail címen és a +36 30 215 1993 telefonszámon várjuk.
Érdeklődés esetén elérhetnek minket a központi iroda@skoll.hu címen és +36 30 606 3317 számon is.
További elektronikus oktatási ötletekért, útmutatókért pedig érdemes nyomon követni a folyamatosan frissülő szakmai blogunkat is.
Csatlakozz Te is, jegyzed be a felajánlásodat!