#ALAPÍTÓI INTERJÚ
Szeretsz, vagy szeretnél horgászni, és jól térülő befektetésre vágysz? Akkor itt az ideje beszállni a Fishindába!
Kovács Attila és Pásztor Viktor, a Fishinda társalapítói 2017-ben indították el a 700 ezer hazai, és több millió európai horgászt kiszolgálni tudó horgászati alkalmazásukat, amelyhez később egy online piacteret is fejlesztettek. Mára a több mint 250 ezer, nem csak hazai felhasználóval rendelkező mobilalkalmazás egy olyan közösségi hálózattá nőtte ki magát, ami készen áll a nemzetközi terjeszkedésre. Most az alapítók mesélnek a kezdetekről, az eddigi útjukról és jövőbeli céljaikról.
Attila: Az én gyerekkorom jelentős része a vízparton telt, keresztapám az unokatestvéreimmel hetente vitt bennünket pecázni. A nyaralásokat is a horgászat köré szervezte a családom. Legkedvesebb emlékeim ezek az egy-két hetes vízparti sátorozások.
Viktor: Én később, felnőtt fejjel kezdtem, ma már megszállottja vagyok a sportnak. Nem bírom ki, hogy ne próbáljak ki minden újdonságot, sőt mindig innoválok is. Néha úgy érzem, mintha személy szerint nekem fejlesztenék ki az összes újdonságot.
Attila és Viktor, a Fishinda alapítói
Attila: Az alapötlet megjelenésének pillanata kb. 10 évvel ezelőttre tehető, és – ahogy ez gyakran lenni szokott – egy probléma szülte. Szabolcsveresmart nevű kicsi faluban szerettünk volna napijegyet venni vasárnap reggel egy jó kis tiszaparti pecához, de az erre hivatott kocsma rendhagyó módon zárva volt. Teljesen kiborultunk. Majd megvilágosodtunk, hogy csinálnunk kell egy felületet, ahol online bárhol és bármikor lehet horgászjegyet vásárolni. Ekkoriban a parkolás és autópálya matrica esetében voltak már erre működő megoldások. Majd 2-3 év múlva – a dolgok szerencsés együttállásának köszönhetően – el is kezdtünk tervezgetni az applikációnkat. Rengeteg lehetséges felhasználóval beszélgettünk, validáltuk az ötleteket, miközben az alapötletünk átalakult, szétesett, majd újra összeállt. Nehezített pályát jelentett a bürokrácia, az elavult szabályozás, a lassú információ átadás. Viszont mi a digitalizáció és a modern online kommunikáció élharcosai vagyunk, így a közösségi média modern vívmányait ötvözve a tradicionális horgászat igényeivel, lefejlesztettük a Fishinda alkalmazás első verzióját 2017-ben.
Viktor: Korábbi munkatapasztalataink megmagyarázzák érdeklődésünket a digitális felületek iránt. Attila a Cora és Auchan marketing vezetőjeként egy évtizedet dolgozott nagyvállalati környezetben, én pedig az ország egyik legnagyobb IT nagykereskedőjénél dolgoztam sales területen. Útjaink 2012-ben találkoztak egy feltörekvő műszaki áruházlánc vezetői csapatában. A gyilkos versenyt jelentő elektronikai cikkek piacán kellett menő márkát létrehoznunk, és felépíteni hozzá az online kereskedelmet a-tól z-ig. És bizony, induló megoldásainknak nagy része még most – öt év távlatában – is megállja a helyét. Viszont eljött az ideje az újabb szintlépésnek, amelyeket már alaposan megterveztünk, és amihez a közösségi tőkét használni szeretnénk.
Viktor: A sok hűséges felhasználónk adja az inspirációt és a napi ötletek nagyrészét. A Fishinda közösség osztja meg ezeket az adatokat tudatosan és akár indirekt módon is a feltöltött fogásaikon keresztül. Különben a növekedéshez szükséges ötletek és feladatok az elejétől fogva, 4-5 évre előre már léteztek. Tele van velük a szák, sosem fogynak el. Óriási feladat viszont a prioritási sorrend felállítása és szelektálása.
Attila: A kritikus tömeg mielőbbi elérése. Ennek oka, hogy a felhasználók generálják az újabb és újabb tartalmakat, amelyek újabb felhasználókat aktivizálnak, akik új tartalmakat hoznak létre, és beindul egyféle automatizmus, ami alapfeltétele a működésnek. Nekünk ezzel szerencsénk volt, mert nem igazán volt konkurencia, megvolt az újdonság varázsa, és korán megkaptuk a médiatámogatást a stratégiai partnerünktől a The Fishing & Hunting Channel-től.
Viktor: A Fishing & Huntingnál az egész stábbal gyakran együtt dolgozunk. Közös kampányaink vannak, kölcsönös kommunikációval erősítjük egymás, együttműködünk nagyobb horgász eseményeken és digitális fejlesztésekben.
Az Energofish Kft. Közép-Európa egyik legnagyobb horgászcikk nagykereskedő vállalata pedig már évek óta fontos kerekedő partnerünk. ,
Óriási büszkeség még számunkra a partnerség a világ legnagyobb pontyfogó versenyével, amely évek óta a mi technológiánkat használja. . Az IBCC lebonyolításának az applikációnk már elengedhetetlen építőköve. Az eseménynek köszönhetően sok értékes nemzetközi kapcsolatra tettünk szert. Emellett rendkívül izgalmas percről-percre követni egy héten keresztül a Balatonon a több mint 30 tonnányi fogást!
Attila: Vannak jó amerikai és skandináv példák előttünk, ezek nagyvállalatok sok-sok alkalmazottal, viszont leginkább a tengeri horgászatra vonatkozik a szakértelmük. Ezek közül a leginspirálóbb számunkra a Fishbrain. A megoldásaik sok esetben követendők, viszont Európa édesvízi horgászai számára nálunk a kulcs. A szakértelem, a termékismeret, a korszerű dizájn, de elsősorban a rengeteg helyi adat és az egyedi algoritmusaink különleges és lemásolhatatlan kombinációt képeznek. Ehhez már csak hozzá kell párosítani a modern és következetes digitális kommunikációnkat, hogy meg is tudjuk mutatni fejlesztéseinket minél szélesebb körben. Itthon kizárólag az online kereskedelem területén vannak versenytársaink. Ilyen például a FishingTime és az Xfish, viszont egyetlen kereskedőnek sincs rajtunk kívül közösségi applikációja, pláne nem ekkora tömegbázissal.
Viktor: A horgászok első számú appjává szeretnénk válni szerte Európában, hozzákapcsolva a legnagyobb online horgász piacteret. A jövedelmező működésen túl szemléletformáló szerepünket is szeretnénk hangsúlyossá tenni, amellyel a természetvédelmet támogatjuk. Bízunk benne, hogy mielőbb nagy külföldi márkák versenyeznek majd a kegyeinkért.
Viktor: Jelenleg egy kicsi, de nagy mobilitású öt fős csapat alkotja a Fishindát, amelyhez beszállítók és partnerek csatlakoznak. A hangulat fokozódik! Nemcsak a közösségi finanszírozási kampányt indítjuk, hanem nagyon szeretnénk már elindítani a kampányainkat a környező országokban is. Utolsó simításokat végezzük a marketplace felületünk szlovák, cseh és román oldalain, valamint az app új verziójának építését is elkezdték a fejlesztőink.
Attila: Azt látjuk, hogy a Fishinda modell működik, és óriási potenciál van a platformjainkban Európai szinten is. A nemzetközi terjeszkedésre jelenlegi erőforrásaink viszont nem elegendőek. A stratégia, a fejlesztési terv, a tapasztalat adott, viszont tovább kell építkeznünk fejlesztési kapacitás, marketing és sales területeken. A szükséges tőke megszerzését tervezve, közösségi platform révén kézenfekvőnek éreztük, hogy – már hozzánk tartozó – horgászokat vonjunk be a vállalatba egy külső nagybefektető helyett. Korábban is rengeteg hasznos párbeszédünk volt felhasználóinkkal, akik tevékenyen részt akarnak venni a Fishinda életében, így a közösségi finanszírozás a hiteles út számunkra. Transzparens működésünk lehetővé teszi, hogy mindenki megértse, és magáénak érezze az elveinket és céljainkat.
Viktor: Az október első hetében a Tokeportal.com-on induló, 100-200 millió Ft tőke gyűjtését célzó kampányunkban részvényt szerző befektetőink arra számíthatnak, hogy 5 év múlva 1,9 M felhasználóval és 90 ezer vásárlóval mögöttünk már fél milliárd feletti eredményt érünk el. Ha e terveket valóra váltjuk, amiért mi, mint alapítók mindent megteszünk, a hagyományos befektetéseket jóval meghaladó hozamot biztosító cégérték-növekedéssel mehetünk talán tőzsdére, vagy válhatunk felvásárlás célpontjává.