#TŐKEPORTÁL BLOG
Miniinterjú a Tőkeportál mentorával, Farkas Zsuzsannával
2022.03.16. – Tőkeportál saját tartalom
Előző interjúnkban Pál Kata mutatkozott be, most pedig Farkas Zsuzsanna válaszolja meg kérdéseinket a mentortevékenységével kapcsolatban. Vegyészmérnökként felépített egy innovatív informatikai céget, amelyből 2015-ben szált ki. Azóta az ott szerzett tapasztalatait igyekszik stratupoknak átadni az üzletfejlesztési és üzleti modell kidolgozása során. Több startupnak volt aktív részese indulásakor. Emellett több mint 5 év mentori tapasztalattal rendelkezik. Szerepe mindig is az operatív vezetés volt: az innovatív elmék eredményeit igyekezett keretek és formák közé rendezni, céget és jövőt építeni.
Vegyészmérnökként felépítettél egy innovatív informatikai céget, amelyből 2015-ben sikeresen ki is szálltál. Mik voltak a legnagyobb kihívások saját vállalkozásod elindításában és terveid megvalósításában?
A CASON egy tipikus startup volt, csak akkor ezt a szót még nem nagyon használták. 2 mérnök indította, és a legérdekesebb folyamat az volt, ahogyan végigmentünk a 2-5-10-50-100 fő létszámon, és ezeket megtanultuk kezelni. Mindegyik más és más kihívást és feladatot hoz elő, és ezeket saját erőből, saját hibáinkból, organikusan értük el. Több innovációs díj is bizonyította a csapat kreatív erejét, és az alap működési feladatok mellett meg kellett tanulni a nemzetközi piacra lépés folyamatát is. Személyesen a kihívás az volt, hogy kreatív szoftvermérnökök mellett, azok innovatív eredményeit felhasználva kellett egy jól működő céget felépíteni folyamatokkal és rendszerekkel.
Jelenleg a Design Terminál innovációs ügynökségnél is dolgozol mentorként, szóval nap mint nap találkozol startupperekkel, érdekes projektekkel. Mit jelent neked személyesen a mentorálás?
Számomra minden egyes új csapat egy új kihívást is jelent. Legalább annyit tanulunk mi is tőlük, mint amennyit át tudunk adni nekik. Óriási élmény látni, ahogy állnak össze a dolgaik, lépnek előre, és sikereket érnek el. Ha azt látom, hogy ehhez bármilyen kis módon tudtam segítséget nyújtani, az adja a legnagyobb motivációt.
Korábban egy Kanapé Pitch adáson említetted, hogy a környezeti problémák megoldására koncentráló projektek állnak hozzád a legközelebb. Hogyan látod, mennyi ilyen projekt születik Magyarországon, és mik a trendek ezen a piacon?
Egyre több olyan megoldást látok a piacon, amely ilyen témákra koncentrál Magyarországon is. Az mindenképpen igaz, hogy szinte minden cég keresi legalább azt, hogy a projektjeik minél inkább fenntarthatóbbak legyenek. A Nemzetközi piacon pedig ennek már nagy választéka van, külön akcelerációk, inkubációk és külön befektetési alapok is kezelik már ezeket.
Ha szeretnél Zsuzsannáról még többet megtudni, látogass el a mentorprofiljára.