#TŐKEPORTÁL BLOG
Miniinterjú a Tőkeportál mentorával, Pál Katával
2022.02.22. – Tőkeportál saját tartalom
Előző interjúnkban Némedi Erzsébet mutatkozott be, most pedig Pál Kata válaszolja meg kérdéseinket a mentortevékenységével kapcsolatban. Kata korábban Nemzetközi Üzletfejlesztési Menedzserként dolgozott a Bay Zoltán Kutatóközpont (ITM) alkalmazásában, ezt megelőzően a Magyar Nemzeti Kereskedőház (jelenleg HEPA) Ágazati, Technológia- és Tudástranszfer Igazgatóságának vezetőjeként a hazai kis- és középvállalkozások exportstratégiájának fejlesztésében vállalt aktív szerepet, 2019-től pedig a Budapest Institute of Banking Zrt. üzletfejlesztési és innovációs vezetője. Kata szakterületei közé tartozik többek között az e-learning, az üzletfejlesztés és a pályázati lehetőségek.
A Budapest Institute of Banking Zrt. üzletfejlesztési és innovációs vezetője vagy, ahol elsődleges célod a hazai KKV és pénzügyi szektor kiemelt oktatási szektorainak fejlesztése. Hogyan kerültél erre a területre?
2019-ben a BIB Zrt Vezérigazgatója – Fábián Gergely– kért fel erre a pozícióra. Korábban a KKM egyik háttérintézményének egyik igazgatójaként a KKV-k nemzetközi piacra lépésével foglalkoztam, majd K+F területen is próbáltam Őket segíteni egy Kutatóintézet keretein belül. A BIB-nél kezdetben hazai üzletfejlesztéssel is foglalkoztam, azaz magyar bankszektor és nagyvállalati szektor pénzügyi szakértőinek a továbbfejlesztésén tevékenykedtem és a BIB Zrt portfóliójának bővítésén dolgoztam. Majd – mivel a KKV-k innovációja az egyik fő területem- elkezdtem egy nagyobb volumenű EU-s pályázat megvalósításán tevékenykedni, amit 2020-ban nyertünk el. Egy komoly szakértői csapattal és számos beszállítóval megvalósítottuk az ország első komplex, online és egyben díjmentes E-learning felületét az EKKV projektet – www.ekkv.hu – az üzleti innováció és a generációváltás témaköreivel, ami 2022-re kibővült egy 10 modulos oktatási platformmá.
Nemzetközi területeken is sok tapasztalattal rendelkezel, például dolgoztál nemzetközi üzletfejlesztési menedzserként is. Ezek alapján mit gondolsz, mik a legfontosabb pontjai a hazai KKV szektor fejlődésének?
Véleményem szerint a legfontosabb a tudatos tervezés, a nyitottság és a hajlandóság az újra, a másra. Azon cégek, akik már az üzleti tervbe is beemelik a nemzetközi piaci terjeszkedést és a nemzetközi kapcsolatok fontosságát, azok már nagy lépéssel előrébb járnak a versenytársaiknál. A hazai KKV szektor legnagyobb kihívása most a GENERÁCIÓVÁLTÁS és a DIGITALIZÁCIÓ. Fontos és elengedhetetlen része a szervezeti kultúrájuk szemléletformálása és az innovációs lehetőségek kihasználása, akármilyen területen is tevékenykednek.
A Rotary Club Budapest-Center civilszervezet elnöke is vagy, aminek keretein belül különböző humanitárius célok megvalósítására törekedtek, elsősorban a gyermekek oktatását próbáljátok elősegíteni. Milyen feladatokat végeztek ennek érdekében?
Maga a ROTARY International a világ egyik legnagyobb és legrégebbi jószolgálati szervezete. A Rotary Club Budapest-Center egyike a Budapesten működő kluboknak. Itthon, országos szinten több, mint 40 klub működik. Mi, a Center klubbal az egyik legfiatalabb Rotary generáció vagyunk 2013 óta. Az Elnökség is rotálódik, a nevéből adódóan is, így én a 2019-2020-as év elnöke voltam. Ez alatt karoltuk fel a rászoruló gyerekek oktatásának innovációját, mivel pont beütött a COVID-19 járvány és válság. Erre válaszul kezdtünk el a Tőkeportálon kampányt indítani, hogy azon HH-s és HHH-s gyerekek is laptophoz, számítógéphez jussanak, akiknek erre az otthonukban nem volt lehetőség, így az online oktatás kihívás jelentett számukra és családjuk számára. Ezen felül, a választott csepeli iskola gépparkját is felújítottuk, így a tanároknak is kaptak új számítógépet, nyomtatót, projektort, stb… A humanitárius célok mellett karácsonyi „cipős doboz” projektünk is volt, ami által közel 30 rászoruló diák kapott ajándékot az ünnepekre.
Ha szeretnél Katáról még többet megtudni, látogass el mentorprofiljára.