#TŐKEPORTÁL BLOG
A Lean segíthet a válság kezelésében!
Lean Coachingot ajánlottam fel.
A Lean alapjául szolgáló TPS (Toyota Production System) a második világháború után fejlődött ki Japánban, hogy a megtépázott munkaerő- és nyersanyag-hiányos gazdaságot talpra tudják állítani. Az úgynevezett egydarabos gyártás minden olyan gyártó cég számára megoldást jelent, aki eddig csak nagy tételben volt képes gyártani, mert arra volt berendezkedve. Jelenleg azonban a beszállítás szinte mindenhol akadozik, nem érkezik elég alapanyag ahhoz, hogy a megszokott tömegtermelés folytatódjon.
De a Lean nemcsak gyártó cégeknél alkalmazható, az elmúlt évtizedekben több oldalága is kialakult a Lean IT-tól kezdve a Lean Office-on keresztül a Lean Startup filozófiáig. Az alap Lean-eszköztárat használva minden változni és fejlődni akaró cégnél megszüntethetők a belső folyamatok veszteségei. Hiszen egy folyamatosan változó környezetben a vállalkozás túlélést az jelenti, ha folyamatosan képes a változásnak megfelelően fejlődni.
Nincs limit! Bizonyos esetekben pro bono további tanácsadást is vállalok.
A Lean egyik sarokköve a folyamatos fejlesztés: azon belső veszteségek megszüntetése, amikért a vevő nem fizet. A felajánlásom célja, hogy a vállalkozások belső folyamataiból eltávolítsuk a veszteségeket. Így a feleslegesen elégetett pénz mennyisége csökken, amit a második sarokkőre – ami a munkavállalók tisztelete – lehet költeni, azaz a dolgozókra.
Többféle hozzáállást tapasztaltam eddig. Rengetegen kivárták a ma bejelentett mentőcsomagot, és voltak, akik még most sem mernek lépni, de keresik a megoldási lehetőségeket. A távmunka még mindig rengeteg helyen jelent kihívást, úgy érzem, még mindig ez foglalja le a döntési kapacitás nagy részét.
Sok esetben azt tapasztalom, hogy nem mernek lépni. Halogatják a változást, mert félnek az ismeretlenről. Kicsit olyan ez, mint a viccben, amikor a kutya azért nem kel fel a szögből, amibe belefeküdt, mert nem fáj még neki eléggé.
Meglévő vállalkozás esetén fontos látnunk, hogy a 2008-as gazdasági válság bebizonyította, hogy csak az vállalkozás marad életben, amelyik megfelelően tud reagálni a külső változásra. Jelenleg a legfontosabb dolog a kommunikáció, enélkül elveszítjük az alkalmazottaink és a megrendelőink bizalmát is. Hacsak nem betanított gyári munkásokat foglalkoztatunk, akkor gondolnunk kell az újrakezdésre is. Az évek során felhalmozott know-how nem pótolható egyik napról a másikra akkor, amikor újraindítjuk a cég működését. Olyan világban éltünk eddig is, ami folyamatosan fejlődött és változott, a jelenlegi járvány pedig egy új kihívás, aminek meg kell felelnünk: akár a vállalkozásunk átalakításával (fejlesztéssel), akár szükséges átpozicionálással (profilváltással). Be kell látnunk, hogy ha ezt nem tesszük meg, akkor akár van tartalékunk, akár nincs, csődbe fogunk menni, amennyiben a jelenlegi helyzet elhúzódik.
De más a helyzet egy induló vállalkozás esetén. Néhány napja volt egy How Your Innovation Program Can Provide the Most Value in Times of Crisis elnevezésű Lean Startup webinar, ahol több mentor és oktató is arra jutott, hogy most csak azokat az ötleteket szabad piacra dobni (és tesztelni), ami a jelenlegi helyzetben valóban szükséges értéket állít elő a vevőnek. Normál esetben lehet, hogy a szolgáltatás óriási durranás lenne, de ideiglenesen megváltoztak a vásárlói igények. Ha jelenleg nem a Maslow-piramis alján lévőket igyekszünk kielégíteni a startupunkkal, akkor annak nagyon csúnya bukás lehet a vége. Nem szabad elfelejteni, hogy a legtöbb eredményes startup sikere nemcsak a jó termékben keresendő, hanem abban is, hogy a megfelelő időben léptek a piacra.
A weboldalamon keresztül lehet elérni, illetve az itt található formon akár rögtön időpontot is lehet foglalni telefon vagy videóhíváshoz.
Csatlakozz Te is, jegyzed be a felajánlásodat!