#TŐKEPORTÁL BLOG
Miniinterjú a Tőkeportál mentorával, Vitkóczi Évával
2021.09.03. – Tőkeportál saját tartalom
A negyedik mentorunk, aki Somogyi Miklós után megválaszolja kérdéseinket, és betekintést enged mentori tevékenységébe, nem más, mint Vitkóczi Éva, inkubációs és nagyvállalati szakértő. Éva szakterületei közé tartozik a marketing, a kommunikáció, a vállalkozásfejlesztés, a projektmenedzsment, valamint jelentős tapasztalattal rendelkezik a brandépítés és a piacralépési stratégia területén.
Ha a kezdő vállalkozásokra gondolsz, mik azok a tulajdonságok, amik biztosan támogatják őket abban, hogy sikeressé váljanak, illetve mik azok, amik biztosan hátráltatják őket?
Rengeteg sikertanács érhető el, ha a sikeres vezető akarsz lenni, ha önmegvalósítanál épp, vagy a boldogságodat keresed. Segítenek abban, hogy mit kell gondolnod, hogyan kell érezned. Az én tapasztalatom az, hogy a fejlődéshez mindenképpen kell nyitottság, bátorság és meló (a sorrend mindegy). Nyitottság az újra, bátorság felvállalni azt, ha valamit még nem tudsz, vagy nem sikerült, és sok-sok meló, mert ritkán hullik az ember ölébe siker, bár kétségkívül nagyon kényelmes lenne a karosszékből sikeressé válni. Aztán amik már nem annyira triviálisak, de kétségkívül fontosak – és közelebb is vannak az életvezetési tanácsokhoz – a célok kitűzése. Ha egy nagy célunk van, bontsuk le kisebb, teljesíthető feladatokká, akciókká. Bárhogy is hívod, ne legyen elérhetetlen, de azért egy kicsit gyöngyözzön a homlokunk, hogy elérjük. Ezek segítenek abban, hogy ne vessz el a hétköznapokban. Fix pontot adnak, amiket akkor is meg tudunk ragadni, és igazodni hozzá, ha épp káosz van körülöttünk. És hogy mi hátráltat a siker elérésében? A beszűkülés, a fáradtság. Ezért fontos, hogy szánj időt magadra, az egyensúlyodra, a pihenésre. A nagy sprintek után legyen idő leengedni, pihenni. Az agy is úgy működik, mint egy izom, a jó teljesítményhez pihenésre és edzésre a megfelelő arányban van szüksége.
Mit gondolsz, a pandémia miben változtatta meg a startupok működését, milyen területen kell jobban fejlődniük; illetve, hogy visszaesett-e az emberek kedve a vállalkozásoktól vagy éppenhogy, mivel több lábon szeretnének állni az emberek a munka területén, felerősödött a vállalkozási kedvük?
A pandémia a személyes találkozók, kapcsolatépítési lehetőségek visszaszorulásával, illetve online térbe terelésével biztos, hogy okozott egy kis megtorpanást. Az ezen a területen dolgozó emberek digitális készségei viszont már vannak olyan szinten, hogy hamar alkalmazkodtak. A talajvesztést inkább a fiatalabb, iskolapadból kikerülő korosztálynál lehetett látni, akik a munkatapasztalataikat sokkal könnyebben tudják megszerezni, ha ahhoz személyes találkozások is társulnak. Nem segítette a fejlődést az offline konferenciák, külföldi rendezvények elmaradása sem.
A vállalkozási vagy befektetési kedvet alapvetően az adott személy vagy szervezet beállítottsága, kockázatvállalási hajlandósága befolyásolja. A bizonytalanság, a gazdasági életben megfigyelhető változások óvatosságra inthetik a visszafogottabbakat. Befektetőt találni azonban az elmúlt másfél évben sem volt lehetetlen. A gyors alkalmazkodás, a stratégiáink átgondolása, módosítása azonban elengedhetetlen volt az elmúlt időszakban, függetlenül attól, hogy épp startupról, befektetőről, vagy bérből- és fizetésből élőkről beszélünk-e.
Véleményed szerint mennyire meghatározó a marketing tevékenység az induló vállalkozások sikerességében?
Mindenképpen. Az nem mindegy, hogy mit marketingelünk és kinek. Az induló vállalkozások esetén a legnagyobb feladat szerintem a bizalom megteremtése, amire nem árt, ha van egy jó stratégiánk és a megjelenésünk alátámasztja az üzenetünket. Más-más eszközöket használhatunk arra, hogy elnyerjük a befektetőink vagy éppen a vásárlóink bizalmát. A megjelenés mellett a higgadt, őszinte kommunikáció hosszú távon mindig előre visz. A hitelesség mérettől függetlenül nagyon fontos kulcsszó, a megteremtése a kezdeti lépésekkel indul. Apró, következetes lépésekkel érhető el, és drága kincs, mert helyreállítani sokkal nehezebb, mint megtartani.
Honnan szerezted tapasztalataidat, mik voltak a legfontosabb állomások az életedben, amik az eddigi eredményeidhez elvezettek?
Magamról: Miskolcon születtem, Tatabányán nőttem fel, és itt is élek. Közgazdasági középiskolában érettségiztem, majd kommunikációs szakirányon szereztem bölcsész diplomát a Szegedi Tudományegyetemen. Egy tipikus magyar kisvállalkozásnál kezdtem dolgozni, amely egy üzleti magazin kiadója. Értékesítőből marketing vezető, majd kiadóvezető lettem, a magazin pedig megyeiből regionális kiadvány lett az ott töltött nyolc év alatt. Innen igazoltam a multik világába, és a Telekom innovációs igazgatóságán töltöttem négy évet. Üzletfejlesztési menedzserként a Telekom innovatív szolgáltatásainak kialakítása és piaci bevezetése, kommunikációjának koordinálása tartozott hozzám. Gyermekeim születése után az Antenna Hungáriánál kezdtem dolgozni szenior projektmenedzsereként, szintén üzletfejlesztési területen. A munkámhoz tartozik az AHa!Brainstore Startup Program kommunikációja is. Az életem során lehetőségem nyílt olyan emberekkel együtt dolgozni, akiktől számos, a munka világában fontos erényt leshettem el, példamutatásukkal többek között emberségre tanítottak.
Ha szeretnél Éváról még többet megtudni, látogass el a mentorprofiljára.