#TŐKEPORTÁL BLOG
Miniinterjú a Tőkeportál mentorával, Tóth Annamáriával
2021.10.18. – Tőkeportál saját tartalom
Miniinterjú sorozatunk előző részében Kassai Karola került bemutatásra, ez alkalommal pedig Tóth Annamária válaszolt a kérdéseinkre. Annamária kommunikációból és magyarból szerzett diplomát, majd egy alap és egy mester szintű tréner képesítést is elvégzett. Sok éves tapasztalatot gyűjtött az üzleti életben tanácsadóként, és jelenleg a Soter tréningakadémia és a Barra Kommunikációs Intézet senior trénere. Elsősorban soft skill tréningeket tart, csapatok illetve személyek kompetenciáinak építésében segít, többek között olyan területeken, mint a konfliktuskezelés és a reziliencia.
Hogyan kerültél a tréneri, tanácsadói területre? Trénerként pontosan mit csinálsz, milyen feladataid vannak?
Több tréner cégnél dolgozom alvállalkozóként és egy egészségügyi startup projektvezetője is vagyok. Menedzserként az a tapasztalatom, hogy az időmenedzsment és a határtartás a legfontosabb pontjai a menedzseri kompetenciáknak. Trénerként a tanult tudást be tudom építeni a startupok életciklusának folyamatába. 5 évvel ezelőtt kezdtem meg tanácsadói pályafutásom amikor egy tanácsadói céghez kerültem alkalmazottként. Itt tanultam meg többek között az uniós pályázatok projektmenedzselését, a PR szervezeti tevékenységeket, a szervezést és a tanácsadói szerepet is. A munkafolyamatok között mégis az emberekhez való kapcsolódást éreztem hozzám a legközelebbinek. Ezért kétéves, magas szintű, alap és mester tréneri képzéseken vettem részt. Trénerként főbb területeim a stressz, konfliktus, kommunikáció és időgazdálkodás, vezetői és reziliencia tréningek. Fejlődésem kulcsa a folyamatos képzéseken való részvétel, valamint a tőlem telhető módon foglalkozom önmenedzseléssel is. Egyik filozófiám az élethosszig tartó tanulás modellje, amit fontosnak tartok.
Hol tudnál hatékonyan segíteni a startupok életében?
Munkásságomban a fejlődés az egyik fő mozgatórugó. Több éves alkalmazotti jogviszony után saját vállalkozásom fenntartása, a munka és a magánélet egyensúlya az egyik fő kulcskérdés. Három gyerekes szülőként a munka és a magánélet kríziseinek megoldásában és egyensúlyának kialakításában tudok segíteni, valamint a célok és a prioritások felismerésében és meghatározásában egyénre szabott lehetőségek által.
Mit jelent a rugalmasság, azaz a reziliencia a munkátokban?
Rugalmasság nélkül az üzleti életben nem lehet sikerre juttatni a projektet. A cél az, hogy azokban a helyzetekben, ahol nem a megfelelő ütemben haladnak az elképzeléseink, vagy kudarc ér minket, rugalmasan tudjuk kezelni a konfliktusokat. Több éves üzleti életben eltöltött időszakban tapasztaltam meg, hogy a projektvezetésnél egy kiszolgáltatott viszony jön létre. A reziliencia, a nem várt események kompetenciája, ami segített a projekteket sikerre vinni és befejezni, illetve a határidőket megtartani.
Néhány éve trénerként is tevékenykedsz, elsősorban soft skill tréningekben vagy jártas. Tapasztalataid alapján hogyan látod, mik azok a legfontosabb soft skill-ek, amikkel egy startup csapatnak mindenképpen rendelkeznie kell?
A soft skill kompetenciák közül az időgazdálkodás, valamint a strukturálás képessége az, ami elengedhetetlen egy csapat számára. A hatékony időgazdálkodás segít az induló startupok feladatainak priorizálásában, hogy felismerjék az időrablókat és koncentráltan haladjanak az általuk kitűzött cél felé, valamint, hogy elérjék a mérföldköveket és a szerződésben foglaltakat megtartsák. Emellett fontosnak tartom, hogy megemlítsem a stresszkezelést, mint tanulható és fejleszthető képességet. A feladatok és a cél esetében gyakran találkoznak a résztvevők akadályokkal és olyan megoldásokkal, amelyekkel nem számolnak vagy nincs ráhatásuk. Ezért, mint tréner úgy látom, szükséges az életciklus során a csapattagoknak elsajátítani a konfliktus- és stresszkezelést.
A rugalmasság és a megfelelő stresszkezelés együttese segíthet megtalálni a tökéletes egyensúlyt. Illetve az érzelmi intelligencia fejlesztése is fontos feladat, hisz nem létezik sikeres projekt e képesség fejlesztése nélkül.
A kommunikáció területén is nagy múlttal rendelkezel. Mit gondolsz, egy startup esetében mennyire fontos a megfelelő kommunikáció?
Egy startup esetében elengedhetetlen a megfelelő verbális és non verbális kommunikáció. Az üzenet hiteles eljutása a címzetthez, a siker egyik kulcsa. Mit szeretnénk és hogyan? Fejben megszületik a válasz, de a kérdés az, hogy ez eljut-e a másik oldalhoz. Hogyan tárgyalunk, milyen metakommunikációs elemeket használunk a partner meggyőzésére? Ismerjük-e a rejtett üzeneteket, és kódoljuk-e őket? Használjuk-e az asszertív kommunikációt, amikor nem szándékunk szerint történnek az események? A helyes kommunikációs stílus és kérdezés fontos egy sikeres projekt esetében.
Mik a jövőbeli terveid?
Elvégeztem a Tőkeportál mentorkurzusát, ezáltal szívesen tevékenykednék startupok életében mentorként is hasznosítva a már korábban megszerzett tréneri tudásomat. Továbbá szeretném segíteni őket konfliktus- és stresszkezelésben is.
Szerinted milyen állami szerepvállalás vagy szabályozás lenne égetően fontos, hogy a hőn áhított fejlődés meginduljon?
Vállalkozói szféra támogatása, több hitel konstrukció, valamint az adóterhek és jogi szabályozás relatív megváltoztatása.
Hogy látod a magyar ökoszisztémát, ill. erről a riportról mi a vélemény?
Kialakulóban van a magyar ökoszisztéma. Az egyes szereplők még nem érik el a nemzetközi versenyek mutatóit. A hazai piac nyitott, de több hiány is megmutatkozik, ami nehezíti a tőkeerős startupok életét. Nehéz megtalálni a megfelelő befektetőt, a tőkekihelyezés sem gördülékeny és a startupok életét a munkaerőhiány is megnehezíti. Rengeteg jogi és adminisztrációs akadály nehezíti az előre jutást. Mindezek ellenére folytonos a fejlődés és látszódnak a próbálkozások egyes startupoknál, ahogy próbálnak kitörni a hazai ökoszisztémából.
*A riport: https://forbes.hu/uzlet/startupjelentes-startup-hungary-2022/
Miért fontos a közösségi finanszírozás szerinted?
Azok a vállalkozások is lehetőséget kapnak indulásra, aki nem rendelkezik megfelelő alaptőkével. A közösségi finanszírozás lehetőséget nyújt az ötlet és a csapat sikeréhez, valamint a folyamatok elindulását és kellőképpen támogatja.
Ha szeretnél Annamáriáról még többet megtudni, látogass el a mentorprofiljára!