#TŐKEPORTÁL BLOG
Miniinterjú a Tőkeportál mentorával, Szép Zoltánnal
2021.08.13. – Tőkeportál saját tartalom
Az első mentorunk Szép Zoltán, finanszírozási, rendszer- és vállalkozás-építési szakember, akinek szakterületei közé tartozik a fintech, a SaS, a mezőgazdaság, az aprócikk gyártás, az online kereskedelem, a képzés és oktatás, valamint a kisvállalkozások támogatása is.
A mentorprofilodon említetted, hogy trénerként hasznos szerepet tudsz vállalni a csapatépítésben. Mit gondolsz, mennyire fontos egy jól működő csapat egy vállalkozás elindításához és működtetéséhez?
Az összes vállalkozás sikere legnagyobb részben azon múlik, hogy milyen a csapat. Az induló vállalkozásoknál, startupoknál különösen oda kell figyelni a csoport dinamikára, hiszen itt még nincsenek formalizált szerepek. Az indulásnál két hibát lehet elkövetni: nem szabályozzuk az együttműködést vagy túlszabályozunk. Előbbi esetben középtávon lehet komolyabb feszültségekre számítani, utóbbi esetben pedig már az elején konfliktusok lehetnek. Ennek elkerülésére még az összeszokott csapatoknál is érdemes egy külső objektív szereplőt bevonni nemcsak a stratégia alkotásba, üzleti tervezésbe, hanem a csoportszerepek kialakításába is. A startupokban kreativitásból nincs hiány, a gyors döntést felvállaló és végrehajtó típusú szereplőkből viszont sokszor igen. Ezeket menet közben is meg lehet oldani, de csak ha felismerjük a hiányt.
Részt vettél különböző hazai és uniós támogatási program kidolgozásában. Milyen lehetőségek állnak a kezdő vállalkozások előtt, ha támogatásokról beszélünk?
A vállalkozások a hazai programok között találnak támogatott tőke-, hitel és garancia programokat. A legnépszerűbbek értelemszerűen a vissza nem térítendő források. Induló vállalkozások a kiemelt iparágakban pályázhatnak kutatás-fejlesztési és innovációs támogatásokra, és nagyon örülök, hogy már van kifejezetten női vállalkozóknak szóló támogatási keret is. Korábban a legkisebb kihasználtsággal a vállalkozások együttműködését támogató programok futottak, de szerencsére a mostani fiatal vállalkozók már sikeresen dolgoznak közös projekteken, ami a vállalkozói kultúra fejlődését mutatja. A nagy potenciállal rendelkező (jellemzően B2B) startupokat a kockázati tőkealapok várják, a második körös befektetésben, tőzsdére vitelben pedig a most újra feltőkésített Széchenyi Tőkealap rendelkezik a legnagyobb tapasztalattal. A B2C projektek esetén a legjobb választás a Tőkeportál, aki profi módon segíti a projekteket az ötlettől az első körös befektetésig. Óriási előny, hogy a Tőkeportált rengeteg angyal befektető figyeli, akik – vezető befektetőként – hosszú tavon tudják támogatni a projektet. A 17 év Széchenyi kártyás múltam miatt nem hagyhatom ki a támogatott hiteleket, amelyek a már legalább egy éves vállalkozásoknak lehetnek jó választások, ezek az állami viszontgaranciaprogramokkal a háttérben közel nulla kamattal, nagyon gyorsan elérhetők. Érdemes vállalkozás-finanszírozási szakértőt keresni, aki segít ezek között eligazodni, nagyon sok brüsszeli forrás is van pl. a Horizont programban, amik a nemzetközi piacra jutást is támogatják.
Véleményed szerint mik azok a fő szempontok marketing területén, amik nélkülözhetetlenek egy közösségi finanszírozási kampány sikerességéhez?
Érdemes tisztázni, hogy egy induló vállalkozás esetén mit jelent a marketing. Sokan azt gondolják, hogy majd később ráérünk azzal foglalkozni, meg hogy a jó terméknek nem kell reklám. A marketing azonban a piacra jutás tervezésével, a konkurencia kutatással kezdődik. Már ebben a fázisban érdemes elkezdeni az adatbázis építést, ami nemcsak az üzleti terv készítésekor kell majd, hanem a későbbi célcsoport elérésében és a validáció folyamatában is.
Amennyire örvendetes az együttműködés fejlődése a fiatal vállalkozóknál, annyira szomorú a kommunikáció háttérbe szorulása. Hiszem, hogy újra nőni fog a szóbeli, személyes megbeszélések értéke, amit nélkülözhetetlennek tartok az üzleti világban.
Milyen fontos területen lehet még hasznos egy mentor?
Érdemes még beszélnünk egy szerintem fontos kérdésről, a specializációról és az ebből származó fókusz vesztésről. Azzal, hogy minden területen szakértőkkel dolgozunk együtt, egyre nagyobb az igény az “átlátó” típusú emberekre. Régen őket szervezőnek hívtuk, ma inkább projekt menedzsernek. Ők felelnek azért, hogy a szakértők megkapják a szükséges infókat, a fejlesztések egyirányban mutassanak és ne vesszünk el a részletekben. Úgy látom sok csapat alulbecsüli ennek fontosságát, moderálás nélkül a fejlesztési egyeztetések végeláthatatlan ötletelésbe fordulnak, felelősök és számonkérés nélkül szétesik a projekt. Ebben is tud egy mentor segíteni a csapatnak.
Ha szeretnél Zoltánról még többet megtudni, látogass el a mentorprofiljára.