#TŐKEPORTÁL BLOG
Miniinterjú a Tőkeportál mentorával, Szabó Eszterrel
2022.06.28. – Tőkeportál saját tartalom
Előző interjúnkban Szabó Barnabás mutatkozott be.
Most Szabó Eszter (közgazdász, cimzetes Egyetemi Docens (BGE), tanuló angyalbefektető, mentor) válaszolja meg kérdéseinket, mondja el véleményét a startupokról, az ökoszisztémáról.
Női vállalkozási szakértőként mit gondolsz, hogyan lehetne minél több nőt arra ösztönözni, hogy vállalkozási karrierbe kezdjen? Illetve milyen előnyei lehetnek annak, ha egy vállalkozást nő irányít?
A fókuszunk valóban a női innovatív vállalkozásokon van, de ebbe beleértjük azt is, ha van nő van az alapítók, vagy a vezetők között. Koedukációt hirdetünk, mert azzal mobilizálódik egy ma még alvó erő a gazdaságban. A Nők/Üzlet/Angyalok Egyesület üzleti angyalbefektetőket tanít és a témát a régióban a döntéshozók orra elé tolja. Kulcskérdés az innovációs ökoszisztéma szempontjából, hogy sok nőt mobilizáljunk és a férfiakkal együttműködve koedukált kultúrát hozzunk létre. Miért csak az egyik felét használja a gazdaság az innovációs erőforrásaként? A nőknek akarni és tudni és utána segíteni kell nekik belépni erre a piacra.
Közép- és kelet-európai szinten is több évtizedes felsővezetői tapasztalattal rendelkezel. Szerinted melyek azok a kulcsterületek, ahol mindenképp fejlődnie kéne a régiónak a globális versenyképesség és az innováció növelése érdekében?
Már unos untalanig ismételtük, hogy ennek a régiónak az IT szakemberek az erősségei. Óriási cégek, például az EPAM Systems, jött létre ennek a felismerésnek az alapján. Sokat kell tanulnia még a Közép- és Kelet-Európát átfogó régiónak a management, sales és marketingről. Akkor ezek életbeválóak, ha nemzetközi piacra szánod a cégedet. Élni kell a lehetőséggel, hogy az itt működő nagy nemzetközi cégek felsővezetők megosztják tudásukat a most kezdőkkel. Én kormányzati kapcsolatokkal és kommunikációval foglalkoztam húsz évig egy Fortune 50 cégnél egy egész régióban. Itt szerintem óriási a kihasználatlan lehetőség.
Angyalbefektetőként mit gondolsz, egy startup esetében mik lehetnek a későbbi sikerről árulkodó jelek?
Tanuló üzleti angyalbefektető vagyok. Volt már néhány befektetésem, volt három exitem, amikből az egyik jól hozott. Kis lépésekben, például a közösségi finanszírozási kampányokba fektetek be. A Tőkeportál szellemes megoldás, remélem egyre gyorsabban és egyre több jó vállalkozás kerül a portfóliójukba! Én is befektetek a Tőkeportálon keresztül.
Miért fontos a közösségi finanszírozás szerinted?
A külföldi példák azt mutatják, hogy a helyi „tőkeportálok” mennyire fel tudják pezsdíteni a helyi ökoszisztéma épülését. Remélem a Tőkeportál is óriási lépéseket tesz ebbe az irányba!
Mik a jövőbeli terveid?
A Nők/Üzlet/Angyalok Egyesület alapító elnökeként minél több nőt szeretnénk átsegíteni a félelem és az ismerethiány kapuján. Verő Barbarától, aki szintén mentor a Tőkeportálnál, azt tanultuk, hogy egyszerre a nagy cégben dolgozóiból túl nagy ugrást kíván az üzleti angyalbefektetővé válás, hiszen itt nagy a bukás veszélye ugyanakkor a nyeremény jelentős lehet. Elképzelhető, hogy a jó sorrend a mentor, majd üzleti angyalbefektető lehet.
Szerinted milyen állami szerepvállalás vagy szabályozás lenne égetően fontos, hogy a hőn áhított fejlődés meginduljon?
A fejlődés folyamatos. Nem az állam generálja. Az nagy tévedés. A szereplőknek kell építenie az ökoszisztémát. Mindig a helyiek és csak a helyiek. Ebben persze van z államnak szerepe. De csak limitált. Nem vagyok híve a hasfelmetszős önkritikának a mi viszonyainkról.
Hogy látod a magyar ökoszisztémát, ill. erről a riportról mi a véleményed?
Biás Csongor és a Startup Hungary egy jelenség a magyar ökoszisztémában és nagyon jó, hogy működnek. A cikk remek. A finanszírozás nagyon fontos, de a tudás megosztás szerintem még fontosabb. Nem mezei mentorok kellenek, hanem gyakorlottak, globális vízióval rendelkezők és elkötelezettek. A tőkét hozzáadott érték képzésére kell használni és nem elfüstölni. Ezt a startupoknak szem előtt kell tartaniuk. A befektető a pénzét, amit nem költött el másra, kockáztatja az ő cégük, ideájuk építésére.
Ha szeretnél Eszterről még többet megtudni, látogass el a mentorprofiljára.