#TŐKEPORTÁL BLOG
Miniinterjú a Tőkeportál mentorával, Szabó Barnabással
2022.06.21. – Tőkeportál saját tartalom
Előző interjúnkban Déri Viktor mutatkozott be, most pedig Szabó Barnabás válaszolja meg kérdéseinket, mondja el véleményét a startupokról, az ökoszisztémáról.
Közgazdász, tőzsdei-, ingatlan- és kockázati tőke befektetőként tevékenykedem. 2013-ban vittem tőzsdére az ALTERA-t (most AutoWallis), melyből 2017-ben kiszálltam. Jelenleg amerikai startup befektetéseimmel foglalkozom, mint a Joe Lonsdale (ex-Palantir), Peter Thiel (Founders Fund) és Stanley Druckenmiller (ex-Quantum Fund) nevével fémjelzett Addepar fintech vállalat, vagy az Uber által nemrég felvásárolt Postmates, amely az USA 4. legnagyobb étel házhoz szállítója volt az akvizícióig.
Legfrissebb amerikai befektetésem a Udacity edtech cégbe történt pár hete.
Miért kezdett el érdekelni a tőzsde, hogyan kerültél tőzsdei vonalra?
Az egyetem alatt is az érdekelt, hogy hogyan lehet „make the money” és nem „keresni”. Ez, és a benne lévő adrenalin vonzott a tőzsde felé.
Minden nap ütközet, de nem mással, hanem az embernek a saját személyiségével: mohósággal, vággyal, félelemmel, kockázatkezeléssel.
Jó játék, rengeteg izgalom és persze a végén a győzelem érzése.
Saját vállalkozásodat, az ALTERA-t (most AutoWallis) sikeresen tőzsdére vitted. Szerinted mik azok a legfontosabb elemek egy vállalkozás számára, amik szükségesek a sikeres tőzsdére lépéshez?
A sikeres tőzsdére menetel első és legfontosabb lépése hogy a cégvezető(k)/alapító(k) rendelkezzen egy erős vízióval, hogy hova akar eljutni a céggel.
Szenvedélyesen higgyen benne és ez áradjon belőle, mert csak így fogják mások követni = befektetni a cégébe.
Kell, hogy legyen egy vonzó, eladható sztori, amiben részt akarnak venni az emberek.
A következő, hogy tőzsdeérett legyen a cég. Ide tartozik a csapat pénzügyi-jogi-tőkepiaci tudása, a cég költségviselő képessége (azért a tőzsdei jelenlétnek van évi 20-50 m Ft költsége), a vállalati kultúra (transzparencia, rendezett belső folyamatok, szabályzatok és dokumentáció).
Mik azok a nemzetközi szinten, USA-ban szerzett tapasztalatok, kulcsgondolatok, amiket mindenképpen át szeretnél adni a magyar startup ökoszisztéma számára?
Átadandó gondolatok: első, és legfontosabb a sebesség. Az amerikai cégekhez képest elképesztően lassúak és körülményesek vagyunk. Nem csak a hivatalok, de a vállalkozók is. Fel kell pörögnünk arra a sebességre, amikor képes egy kisvállalkozás napi 2-3 új embert felvenni. Nem interjúztatni – felvenni!
Ügyfeleket kell szerezni, nem terméket építeni. A termék majd hozzáépül az ügyfelek igényeihez. El kell felejteni a díjakat, pályázatokat. Magánforrásokat kell bevonni, főleg a 3F-ből. Az hitelességet teremt, mutatja az elköteleződést.
De ismét csak: sebesség, sebesség, sebesség!
Ha szeretnél Barnabásról még többet megtudni, látogass el a mentorprofiljára.