#TŐKEPORTÁL BLOG
Miniinterjú a Tőkeportál mentorával, Somogyi Miklóssal
2021.08.27. – Tőkeportál saját tartalom
Eddig már két mentorunk is bemutatásra került, miniinterjú sorozatunk következő részében pedig Somogyi Miklós mutatkozik be, aki az innováció menedzsment területén rendelkezik rengeteg tapasztalattal. Innovatív termék-, technológia- és szolgáltatás ötletek piacravezetési folyamatát segíti, és korábban már több know-how készítésében, értékesítésében, illetve honosításában is részt vett. Nemrég jelent meg TALÁLD KI, VALÓSÍTSD MEG, LÉGY SIKERES! című könyve, amelyben több évtizednyi tapasztalatát, ismereteit gyűjtötte össze.
Gépészmérnökként végeztél a Műszaki Egyetemen. Hogyan kerültél az innováció, az innovációmenedszment területére?
1975-ben végeztem a BME-n és a Gépipari Technológiai Intézetben azonnal kutatás-fejlesztéssel és innovációval kezdtem foglalkozni. Volt kollégákkal együtt kidolgozott szabadalmunk, saját ötlet alapján mással közösen beadott szabadalmi bejelentésem. Az intézetben különböző technológiák, speciális szerszámok és célgépek kutatásával, fejlesztésével foglalkoztunk, többségében piaci igények alapján. Készítettünk, és külföldön értékesítettünk know-how-kat. Több külföldi know-how honosításában és technológiák hazai bevezetésében is részt vehettem. A 90-es években több, mint tíz másik ipari kutatóintézettel együtt a mi intézetünk is felszámolásra került. Vállalkozóként is műszaki fejlesztéssel és innovációval foglalkoztam, majd 2004 óta a budaörsi Közép-magyarországi Innovációs Központ Nonprofit Kft-ben KKV-k versenyképességének fejlesztésével és termék-, technológia- és szolgáltatás ötletek piacra viteléhez kapcsolódó innovációmenedzsment fejlesztésekkel foglalkozom. Számos start-up vállalkozás hazai és nemzetközi piaci bevezetését segítettük. Tapasztalatokat szereztem az innovációmenedzsment minden területén, amit ebben az évben a „TALÁLD KI, VALÓSÍTSD MEG, LÉGY SIKERES!” című könyvemben foglaltam össze.
Szerinted mik azok a legfontosabb elemek, amik segítségével egy ötlet, egy startup eljuthat az üzleti sikerig?
Az első és legfontosabb a minél alaposabb újdonságvizsgálat és minél több információ a piacról, illetve a versenytársakról. A második legfontosabb a szellemi tulajdonvédelem kérdése. A következő lépés a deszkamodell és/vagy a prototípus, ami vízválasztó, mert itt dől el, hogy van-e esély a továbblépésre, illetve a további finanszírozásra. Ezzel párhuzamosan fontos a megvalósító csapat kialakítása, az üzleti modell megalkotása és a gyártás, szolgáltatás kialakítása és piacra vezetése.
Mit gondolsz, miben kellene leginkább fejlődnie a hazai innovációmenedzsmentnek?
A hazai innovációmenedzsment támogatás legnagyobb problémája, hogy nem a valódi helyzetből indul ki, hanem megpróbál nálunk fejlettebb országokban bevált gyakorlatokat másolni. Magyarországon jelenleg nincsenek innovációs ügynökségi szolgáltatások (pl. integrált információk előállítása, kapcsolatépítés, innovációs ötletek megvalósításának segítése…). Nincs valódi, közösségi magvető tőke, aminek segítségével prototípusig lehetne vinni az innovatív ötleteket.
A hazai innovációs rendszerből hiányoznak az ipari kutatóintézetek. Folyamatosan csökken az innovatív ötletek száma, hiányoznak a kreatív stúdiók, nincs szervezett projektgyűjtés és – értékelés az országban.
A befektetők többsége szinte kizárólag pénzügyi szempontokat vesz figyelembe döntéseinél, és a pályázatok is elsősorban azokat segítik, akik a támogatások nélkül is fejlődni tudnának.
Véleményem szerint elsősorban ezeken a problémákon kellene szervezett módon segíteni!
Többek között ezekre a problémákra nyújt segítséget, tanácsokat ebben az ez évben megjelent könyved is. Kérlek mesélj kicsit magáról a könyvről, illetve keletkezésének körülményeiről!
Több, mint 40 éve foglalkozom innovációval, gépészmérnök vagyok, voltam kutató, kutató intézeti igazgató, sikeres, illetve tönkrement vállalkozó, innovációs központ stratégiai igazgatója, befektetési tanácsadó, befektetési társaság igazgatója, részese lehettem másokkal közösen kidolgozott szabadalmaknak, készítettünk és értékesítettünk know-how-kat, licenszeket, segítettem számos ötlet és kutatási eredmény piaci bevezetését, azaz tapasztalatokat szereztem az innovációmenedzsment gyakorlatilag összes területén.
Egyik alapítója és több, mint egy évtizedig elnökségi tagja voltam a Magyar Innovációs Szövetségnek. Az elmúlt negyven évben több száz innovatív ötletet és kutatási eredményt volt alkalmam megismerni és különböző szinten segíteni ezeknek a projekteknek a piacra kerülését. Széleskörűnek gondolt, az innovációmenedzsment szinte összes területére kiterjedő személyes tapasztalataim alapján határoztam el, hogy az ismereteimet, gondolataimat megpróbálom összefoglalni, közreadni.
Ha van egy új ötleted és érdekel az innováció, ha vállalkozásod van, vagy akár a másik oldalon, befektetőként és/vagy üzleti angyalként tevékenykedsz, akkor ez a könyv Neked szól! A kiadvány több évtized innovációs tapasztalatainak gyűjteménye, és érdemes részben, vagy egészében elolvasni, hiszen sok hasznos és elgondolkodtató tippet, gyakorlati tanácsokat és célul kitűzhető inspirációt meríthetsz belőle.
- Hogyan induljunk el, ha van egy innovatív ötletünk?
- Hogyan védjük meg a szellemi tulajdonunkat?
- Hogyan oldjuk meg a projekt finanszírozását?
- Miben várhatunk segítséget a hazai innovációmenedzsment intézmény rendszertől?
- Hogyan lehetünk Európa egyik leginnovatívabb nemzete?
Többek között ilyen, és ehhez hasonló kérdésekre találhatsz választ a könyvben!
Ha szeretnél Miklósról még többet megtudni, látogass el a mentorprofiljára.