#TŐKEPORTÁL BLOG
Miniinterjú a Tőkeportál mentorával, Simon Balázzsal
2021.12.29. – Tőkeportál saját tartalom
Miniinterjú sorozatunk előző részében Schuszter Péter válaszolt kérdéseinkre, ez alkalommal pedig Simon Balázs mutatkozik be nekünk. Balázs több hazai és külföldi vállalat vezetőjeként is dolgozott már, jelenleg a Snow Leopard Capital Management üzletfejlesztési vezetője, valamint a Heritage SICAV Plc. igazgatója. Több, mint 6 éve tevékenykedik Máltán, több nemzetközi projektben is vett már részt tanácsadóként vagy stratégiai vezetőként. Befektetőként a cégek üzleti modelljének, vállalati struktúrájának kialakításában vesz részt, emellett pedig a tőzsde, a vagyonkezelés és a fintech területén is széles körű tapasztalatttal rendelkezik.
A Snow Leopard Capital Management üzletfejlesztési vezetőjeként folyamatosan kapcsolatban vagy startupokkal. Szerinted egy startup esetében melyek a vállalati struktúra kiépítésének kulcspontjai?
Egy startup esetén különösen fontos a kezdeti csapat. Tapasztalatom szerint első körben többnyire barátok/ismerősök alkotják a korai csapatot, ahol a személyes kapcsolatok miatt torzulhat a tisztánlátás, a problémák nevén nevezése. Ezért kulcspontnak látom, hogy akár külső segítséggel, olyan kezdeti struktúrát alakítson ki a team, ahol tiszták a felek közötti viszonyok és mindenki nagyrészt a képességeinek megfelelő helyen dolgozik.
A befektetés menedzsment területéről rengeteg tapasztalatod van, dolgoztál például portfolió menedzserként. Mit gondolsz, mik lehetnek azok a fő ismertető jelek, amelyek egy startup esetén a jövőbeli sikerről árulkodnak?
Elsődlegesen, ha a startup valós piaci igényre kínál valódi megoldást, ráadásul lehetőleg nem csak egy szűk földrajzi lokációra vetítve. Fontos továbbá az alapítók elhivatottsága és „rajongása” a termékért/ötletért, valamint egy reális vízió is támogathatja a jövőbeli sikert. Fontosnak tartom az alkalmazkodóképességet is, mert tapasztalatom szerint a makacsság a jól induló startupok kb 80%-át teszi tönkre. Ha az előbbi tulajdonságok jellemzőek egy csapatra, akkor az kezdetnek már nem rossz, úgyis lesz még 1000 buktató.
Máltán is tevékenykedsz egy ideje tanácsadóként és stratégiai vezetőként. Tapasztalataid alapján mit gondolsz, mik azok a nemzetközi gyakorlatok, amiket Magyarországra is át lehetne ültetni a startup ökoszisztéma és a befektetési kultúra támogatása érdekében?
Fontosnak tartom erősíteni a transition thinking széleskörű megismertetését nemcsak a fejlesztőkkel/startup vállalkozókkal, de a befektetőkkel is. A fenntartható fejlődés lesz véleményem szerint a következő minimum 50 év meghatározó iránya a startup világában is. Ezt a szemléletet tartanám fontosnak fejleszteni idehaza. Továbbá fontosnak tartom befektetői oldalon erősíteni a kockázatvállalási hajlandóságot, megismertetni az emberekkel a kockázatelemzés alapjait, mert úgy látom, hogy itthon még kevesen gondokodnak ilyen befektetéseken.
Ha szeretnél Balázsról még többet megtudni, látogass el a mentorprofiljára.