#TŐKEPORTÁL BLOG
Miniinterjú a Tőkeportál mentorával, Némedi Erzsébettel
2022.01.27. – Tőkeportál saját tartalom
Miniinterjú sorozatunk előző részében Csíki László mutatkozott be, ez alkalommal pedig Némedi Erzsébet válaszolta meg kérdéseinket. Erzsébet az Expedit Nodum Kft alapítója és igazgatója, ami kutatás-fejlesztéssel, termékfejlesztéssel foglalkozik az egészséges élelmiszer termékek és étrendkiegészítők területén. Rendkívül sok kutatási tapasztalattal rendelkezik biotechnológusként és táplálkozástudományi szakemberként és az in-vitro emésztési modellek és a humánklinikai kísérletek szakértője. Emellett több éves tapasztalatot szerzett klinikai kutatási monitorként, gyógyszeripari cégek és CRO-k projekt managereként, majd élelmiszer alapú klinikai vizsgálatok szakértőjeként is.
Az Expedit Nodum Kft. alapítója és ügyvezetője vagy, ami az egészséges élelmiszer és étrendkiegészítő termékek területén foglalkozik kutatás-fejlesztéssel. Honnan jött az ötlet a vállalkozás megalapítására?
Élelmiszermérnökként biotechnológiát tanulva végigjártam a kutatói közalkalmazotti létet, illetve a gyógyszeripari klinikai vizsgálati multik világát és arra jöttem rá, hogy itthon nincs igazán olyan típusú kutatás fejlesztés és olyan komplex táplálkozástudományi alapokon nyugvó innovációs termékfejlesztés, mint amire az iparnak szüksége lenne. Ezért alapítottam meg, nemzetközi példák és szabványok alapján az Expedit Nodum Kft-t.
Úgy gondoltam, hogy az élelmiszeriparnak és az étrendkiegészítő iparnak, paradigmaváltáson kell átesniük a fenntarthatóság és a hatékony, értékes termékek létrehozása érdekében. A jelenünk betegségei nagyrészt életmódunk, táplálkozásunk következményei, melyek olyan nagy terhet rónak az egészségügyi ellátásunkra, mely hosszú távon fenntarthatatlan.
Hogyan látod, az elmúlt években miben változtak a fogyasztói igények az élelmiszeripar területén? Mik azok a legfontosabb fogyasztói elvárások, amelyeknek egy gyártónak meg kell ma felelnie a fejlett országokban, köztük Magyarországon?
A fogyasztók elvárásai az egészségmegőrzés, a prevenció, az élelmiszerek minősége, a vegan termékek, a gyártás fenntarthatósága, környezetkímélő volta iránt egyre nő. Ezeket az igényeket kizárólag szakértők bevonásával van mód megoldani a gyártó cégek szintjén.
Szerinted, egy startupot nézve, melyek azok a legfontosabb dolgok ezen a területen, amik szükségesek az innováció megvalósításához, kivitelezéséhez?
Sokszor találkozom azzal a problémával, hogy egy startup megalapításakor megvan a jó ötlet az alapítóknál, azonban nincs sem vállalatirányítási tapasztalatuk, sem csapatépítő rutinjuk, sem egy igazi tervük, hogy hogy jutnak el az innovációjuk megteremtéséhez nagyléptékben. Ez a probléma megfigyelhető a pénzügy vagy akár a sales területén is. Sokszor mindenféle gazdasági számítás nélkül áraznak, adnak ajánlatokat, és a teljesítés után derül ki, hogy a cég ”ráfizetett” az ügyletre. Nagyon fontosnak tartom tehát, ezen a téren is az edukációt.
Miben látod a megoldást erre a problémára?
A legtöbb, magasabb K+F igényű terméket vagy szolgáltatást fejlesztő cég sehogy nem talál forrást, ha talál is, akkor nagyon nagy valószínűséggel ez a finanszírozás nem illeszkedik a céghez, és ez pár év múlva ki fog ütni.
Ezért nagyon fontos, hogy mindenki a profiljához illeszkedő finanszírozási formát keressen és találjon.
Itt lehetne egyébként szerintem fontos szerepe a Tőkeportálnak is, bár az nyilván itt is látszik, és érthető is, hogy az emberek sokkal nagyobb hajlandósággal szeretnek befektetni ígéretes, már árbevételt termelő vállalkozásokba, hiszen ilyenkor a bizonytalansági faktor is valamivel alacsonyabb és a megtérülési időtáv is rövidebb.
A megoldás talán az lenne, ha a pályázati rendszer itthon is kedvezne az olyan induló vállalkozásoknak, akik magas hozzáadott értékű, K+F igényes innovációkat szeretnének fejleszteni. Egy sikeres termékfejlesztést követően pedig bekapcsolódhatnának egyéb finanszírozási formák is.
Mitől lesz manapság egy termék innovatív szerinted?
Az innováció a tudás arra való felhasználása, hogy olyan új termékeket, folyamatokat, eljárásokat, szolgáltatásokat, élményeket kínálhassunk a vevőknek, amelyek hozzáadott értéket adnak számukra, ezzel egyidejűleg technológiailag kivitelezhetőek és anyagilag megvalósíthatóak, a cég számára lehetővé téve az üzleti növekedést.
A valódi innováció azt jelenti, hogy a gyártó nem elégszik meg azzal, ha a terméke „új” (rosszabb esetben másolat), hanem arra törekszik, hogy a termékfejlesztés innovációra épüljön, a produktumnak komoly értéke legyen. Például az én területemen az élelmiszernek vevői egészség szempontjából is meghatározó szerepe legyen.
Az ilyen innovációk tökéletes példái a funkcionális élelmiszerek, a speciális étrendkiegészítők, a minőségi sporttápszerek, a pozitív egészségügyi hatású összetevővel dúsított termékek.
És hogyan járulsz ahhoz hozzá, hogy ilyen innovációk szülessenek?
Én abban tudok segíteni, hogy szakértői szemmel értékelem az elképzeléseket – és ha igény van rá, támogatom a gyártót a folyamatban, a termék (okosélelmiszer, étrendkiegészítő) kitalálásától a piacra dobásáig. 360 fokos ügynökségként komplex szolgáltatást nyújtunk ügyfeleinknek a szaktanácsadástól, a komplett termékfejlesztésen át, a hatékonyságvizsgálatokig.
Ha szeretnél Erzsébetről még többet megtudni, látogass el a mentorprofiljára!