#TŐKEPORTÁL BLOG
Miniinterjú a Tőkeportál mentorával, Nagy Zoltán Lajossal
2021.11.30. – Tőkeportál saját tartalom
Előző miniinterjúnk után, ahol Csíki László válaszolta meg kérdéseinket, most pedig Nagy Zoltán Lajos mutatkozik be, aki rengeteg tapasztalattal rendelkezik a vállalkozásépítés és az üzletfejlesztés területén. Lajos több, mint egy évtizeddel ezelőtt alapította saját cégét, a Horgász Zóna Kft.-t, tehát a gyakorlatban is megtapasztalta, hogy mik egy vállalkozás felépítésének legnagyobb nehézségei. Az ügyfél felfedezést tartja az egyik legizgalmasabb dolognak, de kedvenc területei közé tartozik még az agilis üzletfejlesztés, a sales, a kis-és nagykereskedelem, a SEO és a digitális marketing is.
A Horgász Zóna Kft. felépítője és tulajdonosa vagy, amely széleskörű szolgáltatást kínál a horgászni vágyóknak. Honnan jött az ötlet a cég alapítására és mik a jelenlegi céljaitok?
Nehéz visszaemlékezni az akkori gondolataimra, motivációmra, hiszen 12 évvel ezelőtt még csak épp elmúltam 30 éves. Abban biztos vagyok, hogy a legfőbb hajtóerő a szabadságvágyam volt, azaz hogy saját magam oszthassam be az időmet, tervezhessem a feladataimat. Természetesen adódott, hogy a hobbimmal foglalkozzam, abban keressem meg az üzleti lehetőségeket. Már a legelején fixáltam pár dolgot, ezek közül az egyik, hogy este 6 után már nem a munkával, hanem az ugyanolyan fontos egyéb dolgokkal foglalkozom. Szomorúan olvasom/olvastam azokat a startup könyveket, amelyekben csóró ötletgazdák, alapítók nonstop a cég körül pörögtek – mert a tőkét adók ezt várták el tőlük. Szerintem bármilyen ötlet megvalósítása akkor jó, ha a dolgok egyensúlyát nem, vagy csak átmenetileg zavarja össze.
Az elmúlt években több fejlődési szakaszon átesett a vállalkozás, most épp az átalakulóban lévő kereskedelemben kutatjuk a boldogulás útját. Én hiszek a horgászat, mint hobbi feltöltő, energizáló erejében, ami a változó környezettel való megbirkózásban sokaknak támasz lehet. Olyan közönséget építünk, keresünk, akik szintén ezt vallják magukénak.
Elméletben és gyakorlatban is nagyon sok tapasztalattal rendelkezel a vállalkozásépítés és az üzletfejlesztés területén. Szerinted mik a legnagyobb buktatók egy vállalkozás felépítése során?
Visszatérek az előző válaszomban említett egyensúly kérdésére. Ebben is az a legnagyobb buktató, ha nem vagy őszinte magaddal, a veled tartó kollégákkal. Nem lehet valamiről (az ötletről, termékről, vevőkről, jövőről, saját kompetenciákról, stb.) mást mondani, gondolni, mint amik valójában. Előbb-utóbb kiderül minden ferdítés, leomlik a gyengén épített fal.
A másik nagy probléma, amivel találkoztam, hogy egyből, elsőre a legprofibb megoldást akarja valaki megcsinálni. Ez a fajta maximalizmus oda vezet, hogy vagy sosem lesz termék, vagy sosem lesz eladás. Minden startuppernek minden héten el kellene olvasnia egy-egy írást az agilis módszerről! 😊
És (ahogy egyébként a saját magam is majdnem elbuktam) van még egy dolog, ez pedig a működő tőke alábecslése. Úgy is mondhatnám, hogy nem lehet kellően túlbecsülni! Akkor jár el valaki okosan, ha tartogat a háttérben mindig B, C és ZS zsebeket, ahonnan még elő lehet rántani egy kis cash-t, ha úgy adódik. Az fontos azonban, hogy ezekre úgy kell tekinteni, mintha nem léteznének, különben bekerülnek a tervekbe! 😊
A Mentorprofilodon azt írtad, hogy kedvenc területeid közé tartozik az ügyfél felfedezés. Mit gondolsz, hogyan lehet jó kapcsolatot létrehozni az ügyfelekkel? Mennyire fontos ez pl. egy startup fejlődése szempontjából?
Számomra az ügyfelek megtalálása, úgymond felfedezése a legizgalmasabb dolog, a kulcs mindenhez. A terra incognita kiszínezése kihívásokkal teli, lassú meló, de a munka során viszonylag gyorsan, folyamatosan kapod a visszajelzéseket, így, ha jól csinálod, akkor nem tévedsz el (nagyon). Hatalmas irodalma van a témának az elmélettől a konkrét interjú kérdésekig, de minden vállalkozónak saját útja van, amit be kell járnia. Nem egy startup indult el balra, majd a végén 180 fokos fordulás után jobbra talált boldogulást.
Az ügyfelekkel való kapcsolat legfontosabb pillérei számomra az őszinteség és a tisztelet. Az előbbi egyértelmű, ha hibázunk belátjuk, nem kamuzunk, hazudunk, stb. Az utóbbinak viszont sok vetülete van, a kérdések megválaszolásának sebességétől akár a honlap felépítéséig (megtiszteled-e a vevőd, hogy ne kelljen keresgélnie a telefonszámod?), de ide sorolom mindazokat a dolgokat, amit te megcsinálsz a vevőd helyett. Egyik kedvenc példám az olyan ügyfélszolgálat, ahol elküldenek emailen két dokumentumot: a feladatod pedig, hogy átírod a szükséges adatokat az egyikből a másikba, majd visszaküldöd. Az ügyfeleiddel való kapcsolat magas szinten tartásához időről időre át kell tekintened az összes folyamatodat, amelyekben szerepel az ügyfél (akár direktben, akár áttételesen) majd meg kell nézned, hogyan lehet azokat még jobbá tenni az ő szempontjából.
Egyik állandó szóhasználat a vállalkozói világban az „értékteremtés”. Mit gondolsz erről, te mit tekintesz értéknek?
Minden vállalkozásnak két oldala kell legyen, mint egy érmének. Az egyik a profittermelés, a másik viszont olyan dolog, amit képvisel, amiért kiáll. Ez a vállalkozás sztorija, ügye. A horgászatban ez nálunk például a horgász viszonya a természethez (ne csak a botod nézd!), a munka-magánélet egyensúlya (szabadulj ki!) és a hobbiban való fejlődés képessége, mint emberi érték. Ezeket képviseljük, ezekről beszélünk. Ez a mi felelősségünk. Azt gondolom, ahogy a magasabb végzettség is felelősséggel jár, ugyanúgy a vállalkozás építés is. Ha valaki megkérdezi, miért csinálod, tudjál mondani valamit, amiért küzdesz.
Mit gondolsz az egyre nagyobb mértékű digitalizációról? Hogyan hat ez a vállalatokra?
A digitális világnak sok előnye van, de persze hátránya is. A legfontosabb azt látni, hogy ez a szuper gyorsaság, ahogy történnek a dolgok arra késztet vásárlót, vállalkozót, hogy csak erre optimalizáljon, holott így háttérbe szorulnak olyan dolgok, amelyekkel jobb döntéseket lehetne hozni, de időt igényelnek. Ezt lehet szépíteni, de valójában ez nem más, mint az igények lejjebb adása. Nagyon nehéz ugyanis a digitális világban megmutatni az értékeidet, mert a valódi tartalom rovására megy a sebességre és egyszerűségre való optimalizáció. Rendívül nehéz bármilyen ügyfélkapcsolatot kontroll alatt tartani, mert leginkább a Google vagy a Facebook diktálja a fejlesztések irányát és az elvárt „viselkedést”. Az egyik legnehezebb feladat a digitalizációt eszköznek megtartani, élvezni az adatbőség előnyeit és nem célnak kijelölni vagy általa sodródni.
Ha szeretnél Lajosról még többet megtudni, látogass el a mentorprofiljára!