#TŐKEPORTÁL BLOG
Miniinterjú a Tőkeportál mentorával, Kassai Karolával
2021.09.24. – Tőkeportál saját tartalom
A következő mentorunk, aki megválaszolja a kérdéseinket, Kassai Karola, akit nézőink már láthattak a Kanapé Pitch korábbi epizódjában. Karola nemzetközi startup ügyvéd, akinek sok tapasztalata van a jog, az üzleti stratégia és az innovációs technológia területén.
Már említetted korábban a Kanapé Pitch műsorunkban, hogy Te inkább entrepreneurial lawyernek tartod magad, mint hagyományos értelemben vett jogásznak. Ez mit jelent pontosan?
Ügyvédek vagyunk, akik átlátják és pontosan értik, hogy mi kell ahhoz, hogy egy vállalkozás sikeresen elinduljon és tartósan növekedjen. Az üzleti és a jogi funkciók korábban alkalmazott éles szétválasztása tapasztalatom szerint nem hozza meg azt az eredményességet és hatékonyságot, ami a piacon elvárt manapság, így komplex üzleti rálátásra kell törekedniük a jogászoknak is a munkavégzésük során. Ebben az is segít minket, hogy a saját cégemet, a KassaiLaw-t is az alapoktól kezdve építettem fel, ide értve a nemzetközi terjeszkedést is, így én is inkább vállalkozó vagyok, mint egy klasszikus végrehajtó ügyvéd. Ezáltal nemcsak az ügyfeleken keresztül, de saját magunk révén is átéltük és megtapasztaltuk ugyanazokat a folyamatokat, és a piacra lépéshez és növekedéshez köthető kihívásokat, amik a vállalkozók mindennapjait teszik ki. Ez egy jóval szélesebb és mélyebb rálátást biztosít számunkra a jogi problémák feltárása és megoldási javaslatok kidolgozása során, ráadásul ugyanazokkal a soft skillekkel is dolgozunk, mint a vállalkozók: a stratégiai előrelátás, a komplex üzletorientált gondolkodásmód, a kreativitás, a rugalmasság, és az innovatív problémamegoldás keverékével. Ezek azok a szempontok, amelyek megkülönböztetnek minket a tradicionális ügyvédi szerepkörtől.
Mik azok a skandináv piacon szerzett tapasztalatok, amelyeket a magyar piacra is át tudsz ültetni, akár a vállalkozásod, akár az edukáció vagy mentorálás szempontjából?
Sokat lehetne erről beszélni, így most csak a skandináv üzleti és vállalati kultúrát emelném ki, amelyet a KassaiLaw-nál egyébként már az alapítás, azaz 2012 óta ösztönösen alkalmazunk. A skandináv modell egyrészről azt vallja, hogy a munkahelyen mindenki egyenlő, ezért mindenki véleménye számít, arra valóban nyitottak is és figyelembe is veszik azt. Másrészről a munkakultúra a kölcsönös bizalomra, tiszteletre és toleranciára épül, az elavult rendezőelvek, régimódi hierarchiák és kontrollmechanizmusok nem játszanak benne szerepet. Én bízom benned, hogy jól fogod megcsinálni a feladatod, amit a magadénak is érzel, te pedig tudod, hogy én bízom benned, így mindent bele is adsz, hogy jól teljesíts. Ez a szemléletbeli különbség, habár apróságnak tűnhet, csodákra képes. Továbbá, mivel a svédek tudatosan ügyelnek a munka-magánélet egyensúlyára, maximálisan figyelembe veszik a kollégák munkán kívüli életét, és tiszteletben tartják egymás személyes terét is – ami visszavezet minket a kölcsönös bizalomhoz. Ha el kell menned délután valahova, nem kell tőlem engedélyt kérned, biztosan dolgod van. Tudom, hogy a munkádat úgyis ellátod. Mindez, habár elég utópisztikusan hangozhat, de egy kellemesebb és nyitottabb munkakörnyezethez vezet, kevesebb konfliktussal és kiegyensúlyozottabb, motiváltabb, a közös cél érdekében együttműködő munkatársakkal.
Mit gondolsz, a pandémia miben változtatta meg a startupok működését, milyen területen kell jobban fejlődniük; illetve, hogy visszaesett-e az emberek kedve a vállalkozástól vagy éppenhogy, mivel több lábon szeretnének állni az emberek a munka területén, felerősödött a vállalkozási kedvük?
A világjárvány kezdetén a startupok egyértelműen nagy csapást szenvedtek el, mivel pénzügyileg kevésbé stabilak, mint a nagyvállalatok. Másrészről viszont éppen a startup jellegük segített nekik abban, hogy megerősödve jöjjenek ki a megpróbáltatásokból, hiszen agilisak és képesek gyorsan alkalmazkodni az új körülményekhez. Közelről tapasztaljuk, hogy az első néhány hónap sokkja után ők tudtak a leggyorsabban talpra állni, szükség esetén akár gyökeres modellváltással, és még növekedést is mutattak az elmúlt egy évben. Valószínűleg ez az egyik fontos tanulság: a pivotálás nem a kudarc jele, hanem a valóság felismerése, a tényleges piaci igényekre való reagálás, és ha jól csinálják, a siker kulcsa.
Ami a vállalkozói szellemet illeti, az határozottan nőtt: csak az Egyesült Államokban 24%-al nőtt a vállalkozásindítások száma, és ez a tendencia globálisan sem mutat mást. Nem gondolom azt, hogy azért, mert hirtelen mindenki úgy érezte, hogy több lábon kell állni, bár biztosan ilyen is előfordult. Fontosabb tendencia inkább az, hogy a gazdasági válságok valójában a „kreatív rombolás” időszakai: új problémákat kell megoldani, és ezek az új kihívások új ötleteket hoznak elő, új vállalkozókat hívnak életre. Valójában sok sikeres cég válságidőszakokból indult, gondoljunk csak a Dropbox-ra, az Uber-re, az Airbnb-re vagy a WhatApps-ra, amelyek mind a 2008-as globális pénzügyi válság idején vagy közvetlenül azt követően jöttek létre. Meglátjuk, hogy kik lesznek a következő nagy szereplők, akik a jelenlegi válságból nőnek ki.
Tapasztalatod alapján hogyan befolyásolta a Covid a startupok finanszírozását, és mire számíthatunk a járvány utáni időszakban?
A járvány sok egyéb mellett a hagyományos finanszírozási lehetőségeket is megzavarta. A kockázati tőkefinanszírozás, amely a legtöbb startup számára a közvetlen és elsődleges célpont volt, jelentősen csökkent a Covid-19 első hónapjaiban, így a startupoknak más finanszírozási módok után kellett nézniük. Ez a közösségi finanszírozás fellendüléséhez is vezetett, a után döntöttek. Ezek a platformok kihasználhatják a befektetők nagy, sokszínű hálózatának előnyeit, és nem függenek a személyes találkozóktól sem, így tökéletes alternatívát jelentenek a post-covid világban. Bár a VC-k mostanra újra beszálltak a játékba, ráadásul 2020 negyedik negyedévére újabb rekordokkal, a világméretű váltás valószínűsíthetően felnyitotta az alapítók szemét egyéb finanszírozási lehetőségekre, és reméljük, hogy ez velünk is marad: a globális crowdfunding-piac például az előrejelzések szerint 2021-2025 között várhatóan 196,36 milliárd dollárral fog növekedni.
Milyen a jövő ügyvédje, milyen új tendenciákat látsz a jogi szakmában?
Régebb óta láthattunk kisebb elmozdulásokat a piacon, például egyre több kifejezetten niche piacokra szakosodott ügyvédi iroda nyílik globálisan, valamivel rugalmasabb a jogi szolgáltatásokhoz történő hozzáférés és a hagyományos ügyvédi irodák is nyitnak az új megoldások, például a jogi technológiák felé.
Kiemelnék ugyanakkor egy fontos készséget a jövő gazdasági területen dolgozó ügyvédjei számára az eddig elmondottakon túl, mégpedig a „globális jogi jártasságot”. A vállalatok mérettől függetlenül már nem tekintenek akadályként az országhatárokra, egészen korai fázistól kezdve céljuk a nemzetközi viszonyrendszerek kiépítése, a befektetések, az erőforrások és ügyfelek globális elérése. A jogászoknak ki kell tudniuk szolgálni ezeket az igényeket. Ma már nem elég lokális keretek között gondolkozni a munkánk során, hanem globálisan kell átlátni az összefüggéseket, mindig tudatában kell lenni a várható nemzetközi relevanciáknak, és az ügyfelet fel kell tudni készíteni a külföldi jogrendszerek és üzleti kultúrák jellemzőire, amihez először meg kell érteni és lehetőség szerint tapasztalni azokat. Izgalmas szemléletváltás elején vagyunk a jogi szakmában is, az egyértelműen látható.
Ha szeretnél Karoláról még többet megtudni, látogass el mentorprofiljára.