#TŐKEPORTÁL BLOG
Ha lemaradtál a Revolut-ról, akkor most itt az új lehetőség! Fektess be a RECASH-be!
Amióta az eszemet tudom, saját cég vezetésében gondolkoztam. Mindig is vonzó volt számomra, ha építeni kellett valamit. Gyermekkoromban az volt az álmom, hogy építész leszek. Pályafutásomat a BÉT-en kezdtem a 90-es évek közepén, így még azok közé tartozom, akik láthattak nyílt kikiáltásos kereskedést a Budapesti Értéktőzsdén. Izgalmas világ a tőzsde, de valahogy azt éreztem, sok mindent nem tud ott építeni az ember, akkor sem, ha jól csinálja a dolgát, így hamar saját céget indítottam. A startup világ felé a 2010-es években fordultam. Több projektbe fogtunk, és általánosságban azt lehet mondani, hogy a projektek egyre kevésbé voltak sikertelenek. Volt köztük skill-game alapú weboldal, illetve a mobiltelefonok zárképernyőjét használó reklámapp is. Közhely, de ezekből a sikertelen vagy kevésbé sikeres próbálkozásokból tanul az ember a legtöbbet, és ezek jelentik az utat az első sikerekhez is. Azt gondolom, hosszútávon nem feltétlenül jó, ha ezeket a kudarcokat megússza az ember.
Zádor Balázs és Zádor Péter, a RECASH alapítói
A Társaságot ikertestvéremmel, Zádor Péterrel alapítottuk még 2015-ben. Első termékünk az említett lockscreen-reklám applikáció ötletéből kialakult kedvezményekkel foglalkozó alkalmazás.
Az Európai Unió PSD2-es direktívájának megjelenésekor rögtön világos volt, hogy itt valami különlegeset lehet az asztalra tenni.
A szabályozás célja, hogy a külső szereplők számára eddig nem elérhető bankszámlaadatok – rendkívül szabályozott és biztonságos körülmények között – hozzáférhetőek legyenek ehhez engedéllyel rendelkező társaságok számára annak érdekében, hogy számos pénzügyi innováció szülessen. A direktíva olyan új pénzforgalmi inzézményeket hoz létre mint az AIPS (Számlainformációs Szolgáltató, vagy a PISP (Fizetéskezdeményezési Szogláltató) társaságok.
Nem kellett túl sok idő ahhoz, hogy az alapokat összerakjuk. Tudtam, éreztem, hittem, hogy a PSD2 lesz a következő jelentős téma a blockchain után a pénzügytechnológia területén, és akik már az elején lépnek, nagyot alkothatnak. Az ötletünk alapvetően az volt, hogy a banki adatokra támaszkodva olyan automatikusan működő cashback alapú marketingeszközt tudunk alkotni, amely eddig nem létezett. Azt is tudtuk, hogy ezek az adatok nagyon értékesek lehetnek, és biztosan tovább tudunk lépni adatszolgáltatás vonalon is. Sikerült a befektetőinkkel is hamar megértetni, mekkora lehetőséget rejt a nyílt bankolás, azaz az Open Banking . A korábbi cégbe tett tőkét így igazából el is égettük, mert erre akartunk átállni – de ezzel mindenki egyetértett. S bár eleinte sok szereplő arra számított, hogy a bankok ellenségesen fognak az Open Banking-hez állni, azonban ma már minden bank látja, hogy ezzel a saját ügyfelének tenne keresztbe.
A Társaságnak jelenleg az alapítók mellett két kockázati tőke tulajdonosa van, a Hiventures valamint a Solus Capital.
A RECASH egy Pénzforgalmi Intézményi státuszban engedélyezett Számlainformációs Szolgáltató (AISP: Account Information Service Provider). Az Európai Unió összes bankja kötelezett az AISP engedélyes szolgáltatók, így a RECASH felé is a speciális banki API-kon keresztüli adatszolgáltatásra. Adatok alatt a RECASH felhasználóinak banki adatait értjük. A felhasználóknak természetesen aktívan hozzá kell járulniuk ahhoz, hogy az adataikat bankjuk a RECASH részére kiszolgáltassa, azonban ezzel nincs gond, az adat egyik pénzforgalmi intézménytől kerül egy másikhoz, a lehető legbiztonságosabb módon, deperszonalizáltan.
Annak ellenére, hogy az említett direktíva (PSD2 – Second Payment Services Directive of the European Union) 2019. szeptember 15-én lépett életbe, a bankok – Európa szerte – késtek a megfelelő API-k, felületek és backendek fejlesztésével. A legnagyobb gondot számunkra az ez által okozott mintegy kétéves csúszás jelentette. Kockázati tőke által finanszírozott startup-ként ez nagyon nehéz időszakot jelentett számunkra.?
Egyetlen tulajdonos sem boldog, ha azt látja, hogy ég a pénze, a portfoliótársasága pedig nem tud haladni a kijelölt pályán. Mi azonban előre menekültünk, fejlesztettük tovább a rendszer egyéb, adatszolgáltatással kapcsolatos ágait, és újra és újra elhittük magunknak, hogy mindenképp érdemes kitartanunk. Ekkor jött szembe a Tőkeportál, és láttuk, hogy a közösségi finanszírozás – a fejlett tőkepiacokhoz hasonlóan– itthon is már egy reális alternatíva. A fintechek pedig sokszor sikerrel crowfundingoltak, ezek a példák inspiráltak minket mint például a Revolut, a Chip, vagy a Mintos.
A RECASH az elsők között van Európában, amely banki adatokat hasznosíthat. Ehhez az adattípushoz nem volt hozzáférése eddig a piaci szereplőknek. Azt hiszem nem kell hangsúlyoznom, milyen lehetőségeket rejt ez magában. Hasznos funkciókat építünk mind a felhasználóink mind a partnereink számára. A felhasználóink egy nagyon egyszerűen használható cashback applikációt látnak, és ez a terjeszkedés és a kommunikáció csapásiránya marad. De ennél sokkal többről van szó: egy különleges marketingeszközről és adatvagyonról.
Víziónk, hogy meghatározó Európai szereplője leszünk a banki adatokon alapuló adatszolgáltatásnak, elsősorban a kiskereskedelem területén.
Mintegy 1,5 éves versenyelőnyt látunk a most indulókkal szemben: a nagyjából egyéves jegybanki engedélyezési folyamat mellett jelentős előnyt jelent a PSD2-es banki API-k terében szerzett tapasztalatunk is. Nincs új a nap alatt: a helyes stratégia a gyors terjeszkedés. Gyorsan skálázható, szabályozott folyamatokkal és stabil IT háttérrel rendelkező céget építettünk. Megkezdtük a terjeszkedés előkészítését a cseh, szlovák és dán piacon. 2023 elejétől 2-4 havonta szeretnénk egy-egy új országban indulni, ennek az alapjait fektetjük most le.
Munkatársaink magasan képzett szakemberek. Jelenleg 12 -en vagyunk a cégnél, a létszám mintegy fele fejlesztő. A Társaság technológiai vezetője mintegy 20 éves tapasztalattal rendelkezik, valamint a natív app fejlesztőink is régóta űzik a szakmát.
Az úgynevezett Series-A szintű finanszírozásig kell most – a következő hónapokban eljuttatnunk a társaságot. Ehhez minden adott, nagyon jók a számaink. A crowdfunding kampányunk célja, hogy az ehhez szükséges finanszírozási hátteret előteremtsük. Hiszünk abban, hogy kiemelkedően jó befektetés lehet a RECASH, és elsők között lehet PSD2-s társaságba fektetni.
A kampányunk a Tőkeportál eddigi legsikeresebb kampányaként indult, és pár nappal ezelőtt a befektetési indikációk tekintetében át is léptük a 100%-ot. A 80-120 M Ft közötti finanszírozási igény tetejéig nem állunk meg, így van még lehetőség a befektetésre.
Biztosak vagyunk abban, hogy a további komoly tőkebevonásnál jelenős értéket hordoz majd magában az a tény, hogy több kockázati tőkebefektető mellett egy széles magánbefektetői réteg is bizalma szavazott nekünk. Az sem elhanyagolható tény, hogy a crowd-ban szép számmal jelen vannak meglévő felhasználóink is. A crowdfunding befektetés tehát elsősorban marketing célokra fordítódik, és elsősorban a felhasználószám gyors növelése a célunk. A következő körös befektetés emellett már a nemzetközi terjeszkedés jelentős gyorsítását fogja támogatni. Szerencsére olyan befektetőkkel tárgyalunk, akik hasonlóan gondolkodva prioritásnak tartják azt, hogy az agresszív terjeszkedés stratégiájával szerezzük meg a piac minél nagyobb részét Európában. Reméljük, a következő jó hírt az év végén már publikálni fogjuk! 😀