#TŐKEPORTÁL BLOG
Miniinterjú a Tőkeportál mentorával, dr. Szűcs Gergellyel
2021.09.17. – Tőkeportál saját tartalom
Szabó Gyula miniinterjúja után, következő mentorunk dr. Szűcs Gergely, pénzügyi befektetés-elemző és kockázatkezelő mutatkozik be. Gergely számos magyar kis és közepes méretű vállalkozásnak az ügyvezetője vagy menedzsmentjének tagja. Diplomáját a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem pénzügyi befektetés-elemző és kockázatkezelő szakán szerezte, később a Budapesti Corvinus Egyetemen szerzett doktori fokozatot. Főbb kutatási területei a környezeti innovációk és a szabadalmak.
A Valor Capitalnál növekedési szakaszban lévő startupokat támogattok, jellemzően az exitig. Ebben a periódusban mik azok a legnagyobb akadályok, amikkel egy startupnak szembe kell néznie?
Véleményem szerint a legnagyobb akadályt a nemzetközi színre való lépés jelenti. A nemzetközi versenyben való helytállás, a meglévő vagy továbbfejlesztett termékek megfelelő felvevőpiacának és árazásának megtalálása, azaz a product-market fit nem könnyű feladat. A hazai viszonyokból nem mindig lehet következtetni, így nagyon fontos az előzetes, mély piackutatás, és annak vizsgálata, hogy a közvetlen nemzetközi versenytársak hogyan szerepelnek. A nemzetközi sales tevékenységet (vagy annak fokozását) is csak ezután lehet felépíteni. A csapat bővítése, egy nemzetközi csapat építése szintén rendkívül nehéz a különböző korlátok miatt (nyelv, távolság, kultúra…), viszont ugyanannyira fontos is. A megfelelő emberek megtalálása, a feladatok nyugodt szívvel való kiszervezésre, a megfelelő kommunikáció mind szükségesek a jó szerepléshez.
Korábban említetted, hogy az egyik tevékenységetek az, hogy megújuló energia projektek fejlesztéséhez járultok hozzá, így a pénzügyi megtérülés mellett pozitív környezeti hatást tudtok realizálni. Hogy látod, hogyan változott az igény az ilyen célú projektekbe történő befektetések terén?
Én úgy látom, hogy egyre több olyan befektetési lehetőség van, amely pozitív környezeti hatással jár. Az emberek, a magánéletükhöz hasonlóan, egyre inkább figyelembe veszik a fenntarthatóságot üzleti döntéseik során is. Emellett manapság egyre több intézményi befektető számára előírás, hogy preferálniuk kell a pozitív környezeti hatású befektetéseket vagy az ezekkel foglalkozó alapokat, így mindenképp úgy gondolom, hogy nőtt az igény az efféle megoldások iránt, és ez a tendencia a jövőben is fent fog állni.
Mit gondolsz, a pandémia miben változtatta meg a startupok működését, milyen területen kell jobban fejlődniük? Visszaesett az emberek kedve a vállalkozásoktól vagy éppenhogy, mivel több lábon szeretnének állni az emberek a munka területén, felerősödött a vállalkozási kedvük?
Véleményem szerint a startupok működését a járvány a nemzetgazdasági átlaghoz képest kevésbé érintette. Kétségkívül a járvány első legbizonytalanabb szakaszában jóval nehezebb volt számukra is a tőkebevonás és az ügyfélszerzés, csak úgy, mint a többi vállalat számára. Ennek ellenére a vállalkozási kedv jelentős változását én nem érzékeltem. Magyarországon mindig is kisebb volt az emberek vállalkozói kedve, és nagyobb a kockázatkerülése, ezt alapból szükséges lenne megváltoztatni.
Ha szeretnél Gergelyről még többet megtudni, látogass el a mentorprofiljára.