#TŐKEPORTÁL BLOG
Miniinterjú a Tőkeportál mentorával, dr. Szabó Péterrel
2021.11.02. – Tőkeportál saját tartalom
Miniinterjú sorozatunk előző részében Faluvégi Balázs került bemutatásra, ez alkalommal pedig dr. Szabó Péter válaszolt a kérdéseinkre. Péter, privátbanki szakértő az elmúlt 20 évben különböző svájci és magyar bankok HNWI ügyfelekre és családtagjaikra fókuszáló vagyonkezelési és private banking üzletágaiban tevékenykedett, ma pedig már egy bankoktól független Family Office partnereként támogatja ügyfeleit személyre szabott befektetési megoldások kialakításában. Ennek során főképpen az ügyféltanácsadás (CRM), üzletfejlesztés, vagyontervezés, örökösödés-tervezés, portfólió-kezelés, private equity és kockázati tőkebefektetések területén tett szert széles körű gyakorlati tapasztalatokra. Szakterületei közé tartozik többek között a banki szolgáltatás, a portfoliókezelés, a fintech, a befektetés és a kockázati- és magántőke.
Az egyik Kanapé Pitch adásban említetted, hogy mentorként fontos cél számodra, hogy az évek során összegyűjtött tapasztalataidat átadd a fiatalabb nemzedéknek. Hogy látod, mennyire különböznek a fiatal vállalkozók a már tapasztaltabb vállalkozóktól a gondolkodás, a problémamegoldás stb. tekintetében?
Az én generációm közvetlenül a rendszerváltás után, a 90-es években koptatta az egyetemek, főiskolák padjait. Többségünk számára nem igazán létezett a mai értelemben vett vállalkozói életérzés, így a választott felsőoktatási szakirány nagyban meghatározta későbbi karrierünket. Ma már szinte természetesnek tűnik, hogy egy fiatal már tizenévesen Start-Up megoldásokon agyal, tervez, hogy aztán másokkal együttműködve bele is vágjon az ötletek megvalósításába. Ezen folyamat közben egy csomó olyan tapasztalattal, sikerrel és talán még több kudarccal szembesül, aminek „mellékhatásaként” problémamegoldó képessége és megoldásra fókuszálása rohamosan fejlődik. Mi, az egy generációval feljebbről érkező mentorok leginkább úgy tudjuk az üzleti folyamatokat és a vállalkozások fejlődését hatékonyan segíteni, ha az egyes cégeket nem a benne elő és dolgozó tulajdonosok, menedzserek minden részletre érzékenyen reagáló és figyelő szemével nézzük, hanem inkább az ügyfelek, partnerek, potenciális befektetők számára fontos részterületekkel kapcsolatban bocsátjuk rendelkezésre üzleti tapasztalatainkat.
A vagyonkezelés területén több évnyi tapasztalattal rendelkezel, ezen belül is magyarországi és svájci tapasztalatokkal. Mik azok a Svájcban megszerzett tapasztalatok, amiket a magyar piacra is érdemes lenne átültetni a mentorálás során?
Bő 15 évvel ezelőtt, 2006-ban kerültem a rövid piacgazdasági előtörténettel bíró magyar kereskedelmi bankrendszerből az évszázados éves tradíciókra épülő, akkor még háromszáznál is több pénzintézetből összeálló svájci pénzügyi rendszer körforgásába. Számomra a leginkább szembetűnő különbséget a feltétel nélküli ügyfélközpontúság, a vagyonkezelési szolgáltatások minőségének maximalizálása és az akkor még kikezdhetetlennek tűnő abszolút banktitok jelentették. Azt gondolom, hogy az ügyféligényekre való gyors és hatékony reagálás, az árazási transzparencia, a szolgáltatási folyamatok tökéletesítése, végső soron az ügyfelek elégedettségének növelése nem csupán a pénzügyi intézmények, hanem bármely szolgáltató cég eredményességére jó hatással lehet.
Jelenleg is az ügyfélkör kialakításán dolgozol abban a vállalkozásban, amihez társultál. Szerinted ennek a folyamatnak milyen nehézségei vannak, illetve mennyire meghatározó egy jó ügyfélkör kialakítása?
A vagyonkezelési üzletágban mind az ügyfélkör kialakítása, mind pedig kiszolgálása egy, az ügyfél és a szolgáltató közötti, folyamatosan fejlődő és épülő együttműködés, amelynek központjában a bizalom, stabilitás és biztonság állnak. A private banking vagyonkezelést igénybe vevők rendkívül elfoglalt és üzletileg sikeres emberek, akik a családi megtakarításaik kezelését, az ehhez kapcsolódó járulékos feladatokat erre szakosodott bankok, illetve Family Office-ok gondoskodására bízzák. Nem könnyű dolog az ügyfelek bizalmát felépíteni és folyamatosan megtartani, hiszen megannyi közvetlen és közvetett versenytárs szorgoskodik az ügyfelek kegyeinek megnyeréséért. Akkor lehetünk tartósan sikeresek, ha a partnereink alapvető pénzügyi elvárásain túl személyre szabott odafigyelést, gondoskodást, végső soron folyamatos ügyfélélményt tudunk biztosítani számukra.
Cégetek a fent említett vagyonkezelési szolgáltatásokat kínálja nemzetközi ügyfélkör számára. 20 év banki tapasztalattal a hátad mögött, friss vállalkozóként miben látod a független, bankon kívüli vagyonkezelési szolgáltatások előnyeit az ügyfelek szemszögéből?
Mindennél fontosabb megemlíteni, hogy az ügyfelek és a vállalkozásunk érdekei azonosak: a partnerbankoktól a lehető legjobb, legrugalmasabb minőségű szolgáltatás elvárása, mindezt a legalacsonyabb elérhető áron. Ennek egyik alapköve az együttműködő pénzügyi szolgáltatóktól (ügyfeleink számlavezető bankjaitól, illetve befektetési alapkezelőktől) semmilyen juttatást, illetve jutalékot nem fogadunk el. Ezen felül törekszünk az együttműködő pénzintézetek számának növelésére és szolgáltatásaik diverzifikálása, hogy a különféle hátterű ügyfelek a nekik leginkább megfelelő bankot, és a számukra legelőnyösebb személyre szabott megoldásokat választhassák. Egy további nyomós érv a vagyonkezelők mellett az árazás teljesen transzparens mivolta. A Family Office partnerei a normál költségek töredékét fizetik a bankoknak, a vagyonkezelővel pedig egyedileg állapodnak meg a díjazásban. Amennyiben az ügyfél több számlát vezet, és mondjuk ezt különböző bankoknál teszi, nem kevés pénzt és időt takarít meg azzal, ha három-négy banki tanácsadó helyett csak a vagyonkezelőjével tartja kapcsolatot a kapcsolatot, aki aztán az ügyfél érdekeinek és elvárásainak megfelelően az összes érintett bankkal összehangoltan kommunikál, illetve intézkedik.
Hogyan látod a pénzügyi szektor jövőjét, a bankok, a FinTech és más ma még kevésbé ismert szolgáltatók szerepét a jövőben?
Az elmúlt 10 évben nagyobb átrendeződésen ment keresztül a pénzügyi szektor, mint az azt megelőző néhány évtizedben, elég csak a fizetési rendszerek hatékonyságnövelésére, a blockchain rendszerek rohamos fejlődésére, crypto-devizák népszerűségére vagy a tokenizálás térnyerésére gondolnunk. Az egyik oldalon egyre szigorodnak tőkepiaci szabályozások, ügyfélvédelmi rendszerek, a banki compliance előírások, ugyanakkor naponta nőnek ki olyan FinTech vállalkozások, amelyek éppen olyan területekre próbálnak betörni, amelyekre a központi szabályozások egyelőre nem vonatkoznak. Ezen új szereplők élen járnak a digitalizációban, a tradicionális pénzügyi intézményektől csábítanak el ügyfeleket, hiszen olcsóbb, könnyebben elérhető termékeket, illetve kényelmesebb szolgáltatásokat kínálnak számukra. Én arra számítok, hogy újabb és újabb szereplők piacra lépésével a verseny fokozódik, a pénzügyi szektor tovább bővül, a tradicionális szolgáltatók lépéskényszerben vannak is, és nagy kérdés, hogyan és milyen megoldásokkal tudnak lépést tartani az új szolgáltatók innovatív fejlesztéseivel.
Ha szeretnél Péterről még többet megtudni, látogass el a mentorprofiljára!