#TŐKEPORTÁL BLOG
Miniinterjú a Tőkeportál mentorával, Dintsér Andreával
2021.08.23. – Tőkeportál saját tartalom
Első mentorunk, Szép Zoltán bemutatkozása után most Dintsér Andrea válaszolja meg kérdéseinket a mentortevékenységével kapcsolatban. Andrea 25+ év vezetői és szakmai tapasztalattal rendelkezik a marketingstratégia; a piackutatások; a nyilvános beszéd (prezentációkra, beszédekre felkészítés); a belső és külső kommunikáció; az online marketing; a brandépítés; a társadalmi felelősségvállalási tevékenységek; a tudásmenedzsment; és az ügyfélkapcsolatkezelés területén.
Régóta foglalkozol startupok és más vállalkozások mentorálásával. Mit jelent Neked személyesen a mentorálás szó?
Igazi, valós értékteremtést jelent a mentorálás számomra elsősorban. Tapasztalom, hogy meg tudom könnyíteni a mentoráltjaim számára már akár a célkitűzési fázist is, azt, hogy melyik irányba induljanak el, mik a potenciálisan reális célok számukra. Ha megvan a “hegycsúcs”, amit meg akar hódítani a mentee, fel tudom gyorsítani, simábbá, könnyebbé tudom tenni az útját a célja felé. Mint egy tapasztalt hegymászó, aki elkísér a még ismeretlen úton a csúcstámadás folyamán. Arra törekszem, hogy a produktivitás irányába tereljem a folyamatokat, hitelesen támogassam a csapatot abban, hogy a pozitív jövőképüket és a felé vezető utat lépésről lépésre felépítsék. Ahová az én kompetenciám már nem ér el, ott a kapcsolatrendszeremet használom a megfelelő terület szakértőjének bevonására.
Az érme másik oldala, hogy folyamatosan én is tanulok. Alkalmam nyílik betekinteni különböző vállalkozók, szektorok, ötletek és tudományterületek világába, és a saját szakterületemen segíthetek a startupnak átlendülni a nehézségeken.
Még egy nézőpontot behoznék ide: arra mindig tudatosan figyelek, hogy a munkaidőm 10-15%-át női startupok mentorálására fordítsam. Teszem ezt azért, mert hiszem, hogy a fiatal hölgyeknek még mindig több bátorításra, támogatásra van szükségük már a vállalkozói világ felé induláshoz is, és aztán később is a vállalkozóvá válás, a startupper lét folyamán is.
A Magyar Vállalatvezetők Üzleti Közössége Női Vezetői Klubjának vezetőjeként megélem a hétköznapokban is, hogy a női vállalkozók összetartásában, összefogásában, közöttük egy mentor-mentee együttműködés kialakításában milyen óriási erő rejlik.
Mit gondolsz, hogyan lehetne még jobban ösztönözni, hogy minél több hölgy kerüljön be a startup ökoszisztémába és kezdjen vállalkozói karrierbe?
Lehet, hogy szakmai ártalom, de a kommunikációt emelném ki elsősorban. A jó példák megmutatása, a hiteles mentorok és menteek együttműködésének rendszeres, következetes, magas minőségű közzé tétele alapvető. A „leading by example” egy örök érvényű mottó, de nem elég „csinálni”, el is kell mondani. Értem ezalatt a mentor saját történeteinek a megosztását, és azt is, hogy a startup ökoszisztémába már belépett hölgyek is megosszák a saját tapasztalataikat. Legyen az pozitív vagy épp egy kihívásokkal teli, tanulságos történet, mindenképpen sokat tudunk okulni belőle. A business storytelling, az üzleti történetmesélés nem véletlenül vált buzzworddé mostanság.
A másik tényező, ami ösztönözné a fiatal hölgyeket arra, hogy a vállalkozói karriert válasszák, az annak a lehetőségnek a megteremtése szerintem, hogy intézményes keretek között elsajátíthassák a vállalkozói léthez szükséges ismereteket, készségeket.
A mentorprofilodon említetted, hogy egy Z generációnak szóló oktatási program egyik mentora is vagy. Mennyire érzed a különböző korú mentoráltjaid között a generációs különbséget startupokról való gondolkodás, elképzelések tekintetében?
A Z generációról hallottam vagy olvastam egyszer egy találó mondatot, ha jól emlékszem, így hangzott: azt hinnéd, hogy csak úgy nyomkodják a telefonjukat, közben épp elindítják a vállalkozásukat. Noha vállalkozási ismereteket intézményes keretek között még mindig elvétve tanulnak, ez a korosztály már beleszületett a digitális világba, együtt él, együtt lélegzik vele. Az online tér határtalanul széles horizontja kitágította a látószögüket. Az ambiciózus Z-sek már globális példákból, üzletekből, ötletekből, kezdeményezésekből tájékozódnak, táplálkoznak, inspirálódnak, ezek alapján és a saját és környezetük hiányaiból kiindulva ötletelnek. Azt is látom, hogy önállóak, öntudatosak és célra törők. Bár ezt azért általánosságban nem merem kijelenteni, hiszen, akikkel én kapcsolatba kerülök, mint mentor, mind-mind a törekvő, céltudatos típus, aki vállalkozni akar, aki meg akarja valósítani önmagát és az álmait. A fizikai, mentális és financiális szabadság kiemelt faktor a számukra. Véleményt alkotnak, és el is mondják. Nincsenek skrupulusaik, vagy ha vannak, akkor őszintén, nyíltan képesek beszélni róluk, ami nyilván segíti őket a megoldásban, az előrelépésben. Mivel én hasonlóan gondolkodom és élek, és a gyakornokunk és a fiam is Z generációs, ez a fajta életszemlélet közel áll hozzám és a szívemhez.
Ha szeretnél Andreáról még többet megtudni, látogass el mentorprofiljára.