A közösségi finanszírozás az online kommunikáción keresztüli tőkebevonás. Alapelv, hogy minél több potenciális befektetőt ér el a Kampány kommunikációja, annál nagyobb eséllyel indul jól az be. A korai befektetők mágnesként hozzák a többi befektetőt, akik általában kivárnak, s azzal együtt döntenek később, vagy az utolsó pillanatban, hogy tudják, hogy a befektetési szándék jelzését „elkapkodni” nem lehet, hiszen az visszavonható a Kampány végéig. Az egyre nagyobb, növekvő befektetői létszám egyre több befektetőt hoz, egyre nagyobb bizalmat is kelt. Ugyanakkor, a széleskörű kommunikáció során csak figyelemfelkeltés történik; a befektetési ajánlatot csak a befektetői profilt szerzett felhasználók, a Befektetők tekinthetik meg.
A Kampány kommunikációjának megtervezését a Kampánygazda és a Tőkeportál dedikált kampánymenedzsere által közösen készítendő Kampánymenedzsment terv tartalmazza, aminek a célja a Kampány, mint határidős, agilis projekt sikeres lebonyolítása. Ebben a 4 kampányszakaszra vonatkozó kommunikációs és dokumentációs terv készül el.
A Kampány 5 szakasza:
- Az előregisztráció a Kampány legfontosabb szakasza, amely egyúttal a legkisebb kockázatú, mivel itt még befektetést nem fogad a kampány, rugalmasan tervezhető, és visszamérhetőek az első visszajelzések, amik alapján a Kampány tervezett részletei még módosíthatóak is. Tehát ez a szakasz perdöntő lehet a várható siker kapcsán. Az előregisztráció időtartama is rugalmas, 2-6 hét. Ekkor az alapítóknak nagyon aktívan kell terelniük a kapcsolati hálójukat, networkjüket az előregisztrációs kampányoldalra, ahol a Zárt szakaszban a Kampányoldalon is publikálandó one-pagernek megfelelő tartalom olvasható. Az előregisztráció során a leendő befektetők egy hírlevélre iratkoznak fel, majd – ha ezt korábban még nem tették meg – megszerezhetik a befektetői profiljukat. Az előregisztráció alatt el kell érni a Minimális tőkecélnak megfelelő befektetői érdeklődést, amit jellemzően minimum heti 500+ látogató konverziója biztosít. E szakaszban tehát az a cél, hogy a Tőkeportál meglévő felhasználói és a Kampánygazda követői és annak alapítói és csapattagjainak a networkje „egyesüljön”, azaz iratkozzon fel az előregisztráció során.
- A zárt szakasz akkor indul, ha a Kampánydokumentáció összes eleme látható az oldalon, a letéti számla megnyílt és a kártyás fizetés is lehetővé vált. Ekkor elindul a Kampány a legnagyobb kedvezményekkel, de csak az előregisztrált befektetők fektethetnek be. Ekkor a befektetői profilú felhasználók KIIS alapján megtehetik az előzetes kötelezettségvállalási nyilatkozatukat, megjelölve benne a befektetni szándékozott összeget. Ezután egy napon belül meg kell fizetnie (utalással vagy kártyás fizetéssel) a Kampánygazda által nyitott letéti számlára a Kampánydokumentációban is közölt, a visszaigazoló emailben megjelölt előleget vagy akár a teljes összeget. A letéti számlára a Kampánygazda betekintési joggal bír, de az összeghez csak a Tranzakció lezárásakor, a Tőkeportál hozzájárulása esetén fér hozzá, amikor a részvények keletkeztetése megtörtént. E szakasz kiváló alkalom a kínált befektetési feltételek véglegesítésére és a Vezető befektetővel való megállapodás megkötésére is. Volt már arra is példa, hogy a zárt szakaszban rövid idő alatt elérte a Kampány a minimális tőkecélját, és arra is, hogy egy kampány teljesen lezáruljon zárt A zárt szakaszban már kötelező Befektetői találkozót tartani és a Kampánymenedzsment terv szerinti kommunikációs tervet teljesíteni, egészen a Kampány végéig.
- A nyílt szakasz (45 nap, esetleg 2x hosszabbítva) kötelező eleme a kampányoknak (hacsak az nem zárul sikerrel a zárt szakaszban), de indulhat kampány rögtön a nyílt szakaszban is. A zárt és a nyílt szakasz is hosszabbítható összesen 4 héttel nyomós okkal, például folyamatban lévő jelentős befektetést valószínűsítő egyeztetések esetén. A nyílt szakasz utolsó napja a Kampány lejárati napja, ez a befektetési szándéknyilatkozat visszavonhatóságának határideje. A Kampány zárását a Tőkeportál jelenti be. Sikeres a Kampány akkor, ha a lejárati napig a Kampány elérte a minimális tőkecélját – azaz a Kampány mutatója minimum 100%-ot jelez, vagy lejárat előtt, ha a Kampány elérte a maximális tőkecélját. Sikertelen a Kampány az ettől eltérő esetekben, amit szintén bejelent a Tőkeportál. A záráskor a Befektetők emailt kapnak a továbbiak szerinti tartalommal. Sikeres Kampány esetén ez az email tartalmazza a még fennmaradó fizetési kötelezettségeket is, amelyek teljesítési határideje néhány nap. Ezután a Befektető felszólítást kap, ami kötbérfizetési kötelezettséggel jár. Ha az előleg megfizetése után a Befektető a 2. emailen kiküldött fizetési felszólításra sem teljesít, elveszíti a befizetett előleget meghiúsulási kötbér címén. Ha a Befektető a teljes tőkét befizeti, azonban nem veszi át a részvényeket, mert például megszünteti az értékpapír- számláját, vagy hibás értékpapírszámla-adatokat ad meg, akkor azok – amennyiben ebben más szabály akadályozza meg – a Kampánygazda értékpapírszámlájára kerülnek, amiről az érintett Befektető írásbeli értesítést kap, és amit a Befektető a (tetemes) adminisztrációs és tranzakciós költségek megfizetése után azok keletkeztetése után még egy évig onnan megszerezhet.
- Másodlagos kereskedés indulása a Kampányzárást követő hetekben indulhat és egészen addig tart, amíg a Kampánygazda által kibocsátott értékpapírok forgalomképesek maradnak. A másodlagos kereskedésben a Tőkeportál nem párosít ajánlatokat, csak összeköti a vevőket és az eladókat akképpen, hogy a Befektetőknek jogában áll birtokukban álló crowdfundingolt értékpapírokra vonatkozó eladási ajánlatokat továbbítani a Tőkeportálnak, amely azokat a weboldalára továbbítja, ott megjeleníti, ahogy a lehetséges vevői ajánlatokat is megjeleníti, és az eladók és a vevők összekötését elősegíti, és a létrejött tranzakciókról információt tesz közzé.
Az utószakasz a részvények kibocsátásakor, a Folyósítás időpontjában indul, onnantól számítva 3 éven át tart, amíg a Tőkeportál támogatja a befektetők információs jogainak teljesítését, szervezi a befektetői találkozókat és a közgyűléseken is részt vesz. Az utószakaszi kommunikáció kritikusan fontos a Tőkéből megvalósított tervekről való beszámolás és esetleg új tőkebevonási kör előkészítése érdekében.